Wiosenni hotelarze
21-03-2019

W pierwszy dzień wiosny wszyscy uczniowie klas hotelarskich odwiedzili hotele: „Zameczek” w Książu Wielkim i „Pod Wawelem” w Krakowie, celem odbycia jednodniowych praktyk w ramach Dnia Przedsiębiorczości.

W pierwszym hotelu Pan Grzegorz Kisielewski – manager obiektu zaprosił wszystkich do Sali konferencyjnej, w której przygotował dla uczniów quiz polegający na opracowaniu maksymalnej ilości różnic pomiędzy dwoma podobnymi jednostkami mieszkalnymi – apartamentową i pokojem biznesowym. Uczniowie bez trudu rozpoznali obie jednostki mieszkalne i wykazali większość różnic miedzy nimi. Ponadto Manager zaprosił wszystkich na mini warsztaty z przygotowania sali konsumenckiej do obsługi gości podczas uroczystości okolicznościowych. Na koniec Pan Grzegorz opowiedział o historii obiektu, swojej drodze kariery i o cechach i umiejętnościach szczególnie pożądanych, wśród przyszłych pracowników branży hotelarskiej.

Drugim odwiedzonym obiektem, był pięknie położony hotel „Pod Wawelem” w Krakowie. Po hotelu oprowadzała Pani Małgorzata Pączek – specjalista ds. marketingu. W obiekcie uczniowie obejrzeli dwie jednostki mieszkalne, salę konferencyjną i restaurację.

Ostatnim punktem wycieczki, było odwiedzenie Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie i wysłuchanie wykładu adiunkta Zakładu Turystyki i Badań Regionalnych Instytutu Geografii Pana dr Michała Apollo na temat „The Universe in Your Hand” i „Aconcagua (6962 m) - Light & Fast: a geographical approach”. Pierwszy dotyczył miejsca Ziemi w obserwowalnym wszechświecie. Pan Michał w przystępny sposób przedstawił niezwykle trudne zagadnienia związanie z astronomia a przede wszystkim zobrazował skalę naszej planety, Układu Słonecznego, galaktyki Droga Mleczna itd., które w porównaniu do większych struktur są niezwykle małe. Druga część zajęć obejmowała zagadnienia związane z górami wysokimi. Posiłkując się własnym doświadczeniem, prelegent opisał jak wiedza geograficzna pozwoliła mu trzy razy zdobyć najwyższy szczyt Andów - Aconcague - ostatni raz biegiem. Warto wspomnieć, iż zarówno podczas wykładów jak i bezpośrednio po nich, uczniowie mieli sporo pytań odnośnie prezentowanych przez wykładowcę treści. Spotkanie to mogło mieć miejsce dzięki podpisaniu przez „Konarskiego” współpracy z Instytutem Geografii UP.

Dziękujemy właścicielom hoteli „Zameczek” i „Pod Wawelem” za udostępnienie uczniom swoich obiektów.

Serdeczne podziękowania kierujemy, także do Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie za fachowe przekazanie wiedzy z dziedziny geografii i turystyki.

• Marcin Białek