Ważna lekcja historii w Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie
10-01-2019

10 stycznia 2019 roku klasa 3L oraz grupa politechniczna z klasy IA miała możliwość uczestniczyć w niezwykłej lekcji historii dzięki uprzejmości Pana Dyrektora Jana Przypkowskiego, który osobiście wprowadził uczniów w atmosferę czasów sprzed 100 lat. Obejrzeliśmy wystawę zorganizowaną na 100-lecie odzyskania niepodległości, która pokazywała wydarzenia I wojny światowej z perspektywy miasta Jędrzejowa.

W czasie jej zwiedzania oglądaliśmy osobiste pamiątki Rodziny Przypkowskich, zdjęcia archiwalne i dokumenty związane z tamtymi wydarzeniami. Wiele zaprezentowanych eksponatów zostało wypożyczonych z innych muzeów, jak i z nigdy nie udostępnianych kolekcji prywatnych, w tym broń używana przez legionistów Józefa Piłsudskiego.

W tamtym okresie nasze miasto było świadkiem wielu ważnych wydarzeń - już 3 sierpnia 1914 roku dotarł tu pierwszy regularny oddział polskiego wojska, a jędrzejowska Rodzina Przypkowskich odegrała istotną rolę w tworzeniu się wielkiej historii, goszcząc u siebie jednego z najbardziej znanych przywódców - Józefa Piłsudskiego.

W Państwowym Muzeum im. Przypkowskich stworzonym przez lekarza medycyny Feliksa Przypkowskiego, przekazanym w 1962 roku przez rodzinę Przypkowskich na rzecz skarbu państwa, mieliśmy okazję zobaczyć słynną na całym świecie kolekcją ponad 600 zegarów słonecznych oraz astronomicznych przyrządów pomiarowych. Ponadto obejrzeliśmy imponujący dział gastronomii, w którym gromadzone są naczynia miedziane i przybory kuchenne, przepisy i książki kucharskie, zbiory sztuki i rzemiosła artystycznego oraz prywatne mieszkanie Rodziny Przypkowskich i gabinet lekarski, w którym Feliks Przypkowski przyjmował pacjentów.

Po raz kolejny sprawdziła się stara maksyma „Cudze chwalicie, swego nie znacie”, bowiem młodzież naszej szkoły mogła przekonać się o tym, że choć nasz Jędrzejów jest małym miastem, muzeum, które się tu znajduje jest znane i odwiedzane przez wielu turystów z całego świata.

• Agnieszka Maciąg - Wojtanowska