Uroczyste obchody Dnia Patrona Szkoły
30-09-2019

30 września w rocznicę urodzin księdza Stanisława Konarskiego świętujemy Dzień Patrona Szkoły. Na początku uroczystości pani dyrektor Małgorzata Wojtasik wraz z delegacją młodzieży złożyła wiązankę kwiatów po tablicą epitafijną Patrona Szkoły, by w ten sposób oddać hołd księdzu Stanisławowi Konarskiemu.

O godzinie 9:00 w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Łaskawej zgromadziła się młodzież klas pierwszych, dyrekcja, nauczyciele oraz zaproszeni goście: Maria Barańska – Wicestarosta Powiatu Jędrzejowskiego, Marek Mentel – przewodniczący Rady Powiatu Jędrzejowskiego, Marcin Piszczek - Burmistrz Jędrzejowa, Iwona Nowak – kierownik oddziału Kuratorium Jędrzejów, Renata Kawiorska – członek Zarządu Powiatu, Tomasz Puchrowicz – członek Zarządu Powiatu, Paweł Jakubowski – komendant Państwowej Straży Pożarnej w Jędrzejowie, Tomasz Sołtysik - komendant Policji Powiatowej w Jędrzejowie, Renata Kwas – Naczelnik Wydziału Edukacji Powiatu Jędrzejowskiego, Wiolettę Grabalska– przewodnicząca Rady Rodziców w Zespole Szkół nr 1 oraz Wojciech Grad -były przewodniczący rady, a także dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół ponadpodstawowych w powiecie pani Jolanta Jędrzejewska, Agnieszkę Zaczkowską i Wojciech Zwierzchowski. Ponadto pojawiły się media Radio Kielce i Gazeta Jędrzejowska.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, którą koncelebrowali ojciec opat Rafał Ściborowski ksiądz dziekan Leszek Sztandera oraz proboszcz parafii Matki Bożej Łaskawej Franciszek Piwowarczyk. Ojciec opat Rafał Ściborowski przybliżył postać księdza Stanisława Konarskiego, podkreślając, że był to Wielki Polak, który odegrał ogromną rolę w wychowaniu młodego pokolenia. Swoimi dokonaniami i mądrościami stworzył postulaty w kwestii nauki i postępowania w życiu które uczniowie powinni godnie naśladować.

Po zakończonej mszy głos zabrała pani dyrektor Małgorzata Wojtasik, witając przybyłych gości i uczestników uroczystości myślą ks. Stanisława Konarskiego „Człowiek porządny to taki, który nie występuje przeciwko honorowi, nie oszukuje, dotrzymuje słowa i szanuje prawo.” W swoim wystąpieniu zwróciła uwagę, że: Ksiądz Konarski wytrwałą nauką i pracą dał wzór, i zachęcił do naśladownictwa rzesze młodych ludzi, którzy z dala od wielkich miast borykali się z trudami i problemami, z obowiązkami, których mają zapewne więcej niż ich rówieśnicy z dużych miast. Nie poddawał się. Zapewne to jego hart ducha wpłynął na sukces, jaki osiągnął i na poglądy, które głosił. Doceniał wartość honoru – towaru dzisiaj deficytowego, ale przecież będącego podstawowym imperatywem przyzwoitości. Ten wybitny pedagog wiele ważnych kwestii poruszał w zakresie oświaty-jednym z bezcennych postulatów było dla Niego odrzucenie pustej erudycji. Można pięknie mówić i nic nie powiedzieć. Można być elokwentnym i nie mieć nic ważnego do powiedzenia…

Ważnym punktem uroczystości było wręczenie okolicznościowych medali z okazji Dnia Patrona przez Panią Dyrektor w asyście wicedyrektor Elżbiety Grad. Zostały one przyznane uchwałą Rady Pedagogicznej osobom których działalność na drodze do wychowania, wrażliwości społecznej, rzetelności jest kontynuacją szczytnych celów, jakimi kierował się za życia nasz Patron - ksiądz Stanisław Konarski. Medale otrzymali: Wojciech Grad-były przewodniczący Rady Rodziców oraz Paweł Jakubowski – komendant Państwowej Straży Pożarnej w Jędrzejowie

Głos zabrali także zaproszeni goście: Maria Barańska, Marcin Piszczek i Iwona Nowak. W swoich przemówieniach zwracali uwagę na poglądy, które postulował ks. St. Konarski i jak ważną postacią jest dla społeczności uczniowskiej naszej szkoły. Zgodnie stwierdzili, że nasz Patron byłby dumny z absolwentów, którzy osiągają sukcesy w całej Polsce kierując się zasadami życiowymi ks. St. Konarskiego.

I wreszcie nadszedł podniosły moment naszego spotkania-uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie na Sztandar Szkoły. Uczniowie z honorem i powagą wypowiadali słowa przysięgi:

Być dobrymi, uczciwymi, strzec honoru i dobrego imienia szkoły – ŚLUBUJEMY!

Szanować swoich nauczycieli, przełożonych i rodziców – ŚLUBUJEMY!

Uczyć się tego, co piękne i dobre – ŚLUBUJEMY!

Sens życia i własne szczęście łączyć z dobrem Narodu i Ojczyzny – ŚLUBUJEMY!

Następnie wybrzmiały uroczyste dźwięki „Gaude Mater Polonia”. Na koniec pierwszej części obchodów Dania Patrona uczniowie przedstawili montaż słowno - muzyczny. Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości rozpoczął się XVIII Rajd Pieszy szlakiem ks. Stanisława Konarskiego.

Uczniowie klas pierwszych wraz z nauczycielami w radosnym pochodzie wyruszyli z Małogoszcza do Żarczyc Dużych, gdzie w miejscowej szkole odbył się piknik kończący obchody Dnia Patrona. Na zmęczonych wędrowców czekał smaczny posiłek, konkursy i zabawa. Uczniowie zostali nagrodzeni w konkursie wiedzy o patronie, zawodach sportowych, konkursie plastycznym oraz za najbardziej aktywny udział w rajdzie.

W rajdzie wzięło udział 235 uczniów z ośmiu klas wraz z wychowawcami i nauczycielami:

1A, Magdalena Prusicka

1B, Izabela Fatyga-Lato