Kongres Edukacji Przyszłości
22-10-2019

Jedno z najważniejszych wydarzeń edukacyjnych tej jesieni odbyło się 22 października w Centrum Kongresowym Targi Kielce. Kongres zainaugurował pan Kazimierz Mądzik Świętokrzyski Kurator Oświaty. Celem kongresu było podniesienie rangi wyborów edukacyjno – zawodowych, w tym świadomości kształcenia zawodowego oraz promowanie i upowszechnianie przykładów nowatorskich rozwiązań z dziedziny dydaktyki i technologii wykorzystywanych przez szkoły. Gośćmi specjalnymi konferencji byli pan Dariusz Piontkowski Minister Edukacji Narodowej oraz pan Andrzej Dera Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP jak również pani Agata Wojtyszek Wojewoda Świętokrzyski. Całemu wydarzeniu towarzyszyła prezentacja szkół województwa świętokrzyskiego pod hasłem „Świętokrzyskie Perły Zawodów”. Perły Konarskiego – Technika hotelarstwa i Technika informatyka swą obecnością zaszczycił sam Minister Edukacji Narodowej pan Dariusz Piontkowski oraz pan Kazimierz Mądzik Świętokrzyski Kurator Oświaty.

Stoiska wystawowe hotelarzy jak i informatyków były chętnie odwiedzane zarówno przez dorosłych jak i dzieci. W ramach IV Salonu Edukacji odbyły się również liczne wykłady i prezentacje, które dotyczyły przede wszystkim zmian w szkolnictwie branżowym, efektów porozumień zawartych pomiędzy pracodawcami i szkołami.

Ostatnim punktem kongresu była Gala Finałowa Konkursu Filmowego „Dobry Zawód – Lepsza Przyszłość!”. Tym razem uczniowie – Wojciech Ślusarczyk i Bartłomiej Wąchała zdobyli wyróżnienie za film promujący zawód Technika hotelarstwa. Nagrodę w imieniu kolegów odebrali uczestnicy Salonu Edukacji – Dawid Drej i Daniel Białas w towarzystwie opiekuna pana Marka Pułki.

Kształcenie branżowe jest bardzo ważne. Dziś rozwój rynku pracy to wysoko specjalizowane miejsca pracy, które oznaczają potrzebę bardzo konkretnych kompetencji zawodowych. W naszej szkole posiadamy bardzo dobrze wyposażoną pracownię hotelarską jak również pracownie informatyczne. Dzięki temu możemy naszych uczniów przygotować do obecnych wymagań rynku pracy.

Organizatorami Kongresu Edukacji Przyszłości byli Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Targi Kielce.

• Wioletta Bugajska