Święto Języków Europejskich
23-10-2019

W czasach globalizacji i otwartych granic znajomość języków obcych jest już nie tyle normą, co właściwie koniecznością. Obchodzony corocznie Europejski Dzień Języków (EDJ) z jednej strony ma uzmysłowić, jak wielkim bogactwem lingwistycznym charakteryzuje się Stary Kontynent, a z drugiej stanowi okazję do wskazania dróg edukacyjnych dających możliwość podnoszenia kompetencji językowych.

Europejski Dzień Języków został ogłoszony przez Radę Europy w 2001 roku podczas obchodów Europejskiego Roku Języków i ma za zadanie zwrócić uwagę na to jak ważna jest nauka języków obcych nie tylko w szkole, ale i przez całe życie.

Pragnąc włączyć się w europejskie obchody EDJ, Szkolny Klub Języka Angielskiego zorganizował spotkanie językowo-kulturowe dla uczniów naszej szkoły. Licznie zgromadzona młodzież z klas 1e, 3E i 3c wysłuchała prezentacji na temat tego święta mając okazję dowiedzieć się iloma językami posługują się Europejczycy, oraz jakie języki urzędowe używane są w Unii Europejskiej.

Jak co roku nasi uczniowie mieli zaszczyt gościć grupę wolontariuszy z fundacji “Camposfera.” Silvia z Włoch, Carmen z Hiszpanii i Alexandre z Francji zaprezentowali miejsca z których pochodzą i opowiedzieli o pracy w fundacji. Wolontariusze wzięli także udział w lekcji języka angielskiego w klasie 2a, gdzie chętnie odpowiadali na pytania dotyczące m.in. wolontariatu.

Członkowie Szkolnego Koła Języka Angielskiego „English Club” uświetnili uroczystość przygotowując i inscenizując skecz ”Lekcja języka angielskiego.” Na zakończenie spotkania reprezentanci klas, a także drużyna gości wzięli udział w quizie językowo-kulturowym. Zawodnicy, przy wsparciu publiczności, odpowiadali na pytania, starając się m.in. rozpoznać język w jakim zapisany jest prezentowany tekst.

Uczestnictwo w obchodach Europejskiego Dnia Języków było dla uczniów znakomitą okazją do poznania różnorodności kulturowej i językowej Europy. Aktywnie uczestnicząc w zajęciach, młodzież miała możliwość podnieść swoje sprawności komunikacyjne.

Uroczystość została przygotowana przez członków Szkolnego Koła Języka Angielskiego: Dominika Głuszka, Emila Adamusa, Jakuba Solusa i Julię Chrzanowską pod kierunkiem opiekuna koła Tomasza Chruściela.

• Tomasz Chruściel