Akademia bezpieczeństwa w Konarskim
25-11-2019

W listopadzie uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie realizowali projekt Akademia bezpieczeństwa III - edukacja dla bezpieczeństwa placówek oświatowych i kobiet w województwie świętokrzyskim. Jest to projekt współfinansowany przez MSWiA w ramach programu Razem bezpieczniej im. W. Stasiaka.

W ramach projektu w naszej szkole zostały przeprowadzone następujące bezpłatne szkolenia:

• dla uczniów warsztaty dotyczące m.in. przemocy rówieśniczej, stereotypów i uprzedzeń, bezpiecznego korzystania z internetu i urządzeń mobilnych, zagrożeń związanych ze spożywaniem i rozpowszechnianiem wyrobów alkoholowych, tytoniowych i psychoaktywnych w szkole i jej pobliżu, a także skutki z tym związane;
  • dla nauczycieli warsztaty dotyczące profilaktyki zagrożeń, ich rozpoznawania oraz umiejętności radzenia sobie ze stresem w sytuacjach niebezpiecznych;
  • zajęcia z samoobrony;
  • warsztaty z funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej i Policji;
  • pierwsza pomoc przedmedyczna;
  • ewakuacja strefy zagrożonej - celem symulacji było nabycie przez uczniów i nauczycieli umiejętności bezpiecznego i sprawnego przeprowadzenia ewakuacji ze strefy zagrożonej w miejsce bezpieczne.

Bezpieczeństwo w szkole – uczniów, kadry nauczycielskiej i innych pracowników - stanowi kluczowe i centralne zagadnienie polityki oświatowej. Mamy nadzieję, ze wszystkie powyższe działania wpłyną na poprawę bezpieczeństwa młodych ludzi, pomogą im w większym stopniu zrozumieć zagrożenia z jakimi mogą się spotkać i zniwelować ich ewentualne skutki.

Koordynatorem projektu jest stowarzyszenie PASSA z Kielc.

• Wioletta Bugajska