Koncert profilaktyczny „Żyj bez ryzyka”
02-12-2019

Tradycyjnie od kilku lat uczniowie naszej szkoły uczestniczą w koncercie z okazji obchodów Światowego Dnia AIDS przypadającego w dniu 1 grudnia. Organizatorem, corocznie jest Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Jędrzejowie. W programie, w którym m.in. było spotkanie z konsultantem ds. AIDS i terapeutą uzależnień panem Romanem Latoszyńskim oraz rozdanie nagród w konkursie plastycznym „Narkotyki i dopalacze zabijają”, uczestniczyli uczniowie klasy 3L.

Po bardzo ciekawym występie uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3, którego tematem przewodnim była walka dobra ze złem, gdzie dobro zwycięża, nastąpiło uhonorowanie nagrodznychuczniów biorących udział w konkursie plastycznym. W konkursie dla uczniów szkół ponadpodstawowych, uczennice naszej szkoły zajęły dwa I miejsca: Gabriela i Roksana Czarneckie z klasy 1b. Serdecznie gratulujemy!

W kolejnej części spotkania konsultant ds. AIDS przybliżył uczniom problematykę ludzi borykających się z wirusem HIV i chorobą AIDS.

Ze względu na fakt, że problem zakażeń HIV dotyczy najczęściej młodych ludzi, powinni być oni wyposażeni w rzetelną wiedzę dotyczącą ryzyka i sposobów uniknięcia zakażenia, by na tej podstawie mogli dokonywać świadomych wyborów chroniących ich zdrowie i życie.

Właśnie taki cel przyświecał prelegentowi, który w prosty i dostosowany do stylu młodych ludzi język, opowiadał jak to jest żyć z AIDS-em. Jedyną ochroną przed zakażeniem wirusem HIV jest nadal wiedza i przekładanie jej na własne wybory życiowe.

Pan Roman Latoszyński bardzo mocno akcentował wartości, którymi powinni kierować się młodzi ludzie, a więc wierność, miłość, odpowiedzialność i szacunek do drugiej osoby. Tego właśnie życzył młodzieży na zakończenie spotkania.

• Małgorzata Wielińska