Spektakl profilaktyczny „Wygrać siebie”
14-11-2019

Uczniowie klas pierwszych w dniu 14 listopada mieli możliwość uczestniczenia w spektaklu pt. „Wygrać siebie”, zagranym przez aktorów krakowskiego Teatru Kurtyna.

Treścią spektaklu była historia młodego chłopaka, ucznia szkoły średniej, który w środowisku szkolnym nie jest akceptowany ze względu na to, że nie zachowuje się jak większość rówieśników w jego klasie. Ma tylko jednego przyjaciela, który interesuje się jego problemami, natomiast w domu rodzinnym troszczy się o niego dziadek bowiem rodzice zajęci są rozwodem.

Pod wpływem serii dokuczania i wyśmiewania, także na portalach społecznościowych chłopiec zaniedbuje naukę oraz swoje pasje: muzykę i malarstwo. Gdy nie potrafi poradzić sobie z problemami zaczyna okaleczać swoje ciało aby choć na chwilę rozładować napięcie psychiczne. Jednak w porę udzielona pomoc, przynosi pozytywne skutki, uczeń wraca do swojego świata, jest silniejszy, „wygrywa siebie”.

Można powiedzieć, że dzięki wsparciu ze strony odpowiednich ludzi, profesjonalistów poradzi sobie już zawsze w różnych trudnych sytuacjach.

Mam nadzieję, że treści przekazane w spektaklu oraz prelekcja aktorów poruszą pokłady empatii i zrozumienia w umysłach naszych uczniów i nigdy nie będą obojętni na dokuczanie, wyśmiewanie oraz krzywdzenie innych ludzi.

• Małgorzata Wielińska