Bezpieczeństwo w sieci
23-01-2020

Uczniowie wszystkich klas pierwszych w grudniu i styczniu uczestniczyli w spotkaniach edukacyjnych z funkcjonariuszem KPP w Jędrzejowie, panem Michałem Kwiecińskim. Celem spotkań było poszerzenie wiedzy na temat umiejętności bezpiecznego korzystania z Internetu. Życie on-line stało się tak powszechne, że wpłynęło na zmianę komunikacji międzyludzkich oraz rozpowszechniania różnych informacji, które mogą przynieść potencjalne zagrożenia.

Podczas prelekcji przedstawiciel policji opowiedział uczniom historię 15-letniego chłopca, którego koledzy z klasy wystawili na publiczne, szkolne pośmiewisko poprzez zamieszczenie sfabrykowanych, krępujących filmików i zdjęć. W efekcie tego procederu chłopak zapadł na chorobę psychiczną, która spowodowała że wszystkie jego życiowe plany stały się niemożliwe do zrealizowania. Czy można było tego wszystkiego uniknąć jeszcze przed wkroczeniem na drogę sądową ? Z takim pytaniem, funkcjonariusz policji zwrócił się do uczniów. Z wypowiedzi uczniów było jasne, że w każdej klasie lub grupie są osoby, które powinny właściwie zareagować na krzywdzenie.

W drugiej części spotkania został wyświetlony film dotyczący działalności grup przestępczych, którzy śledzą każdy ruch na różnych portalach społecznościowych, zwłaszcza młodych ludzi w celu szantażowania a w efekcie czerpania korzyści finansowych.

Podsumowaniem spotkania było „uczulenie” uczniów na to, że to co dzieje się w świecie wirtualnym nie zawsze znajduje odzwierciedlenie w życiu prawdziwym, dlatego ważne jest aby mądrze korzystać i czerpać informacje z „sieci”.

• Małgorzata Wielińska