Seminarium - "Szkoła Kluczowych Kompetencji"
06-03-2009

Dnia 6 marca 2009 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie odbyło się seminarium inaugurujące realizację projektu „Szkoła Kluczowych Kompetencji – Program rozwijania umiejętności uczniów szkół Polski Wschodniej”.

Projekt został opracowany przez Lidera- Wyższą Szkołę Ekonomii i Innowacji w Lublinie wraz z szeregiem Partnerów jako odpowiedź na konieczność poprawy jakości oferty edukacyjnej w szkołach ponadgimnazjalnych o profilu zawodowym. Celem projektu jest zwiększenie dostępności do rozwoju kompetencji kluczowych uczniów szkół ponadgimnazjalnych, w szczególności o profilu zawodowym, oraz policealnych w Polsce Wschodniej. W ramach projektu uczestniczące w nim szkoły wezmą udział w warsztatach dotyczących opracowania programów nauczania i metodyki rozwijania kompetencji kluczowych, z uwzględnieniem sytuacji lokalnej, regionalnej oraz potrzeb pracodawców.

Udział szkoły w projekcie będzie korzystny w szczególności dla uczniów ponieważ wdrożenie programu poza zajęciami w szkole będzie realizowane poprzez udział w wakacyjnych obozach naukowych, przynależność do kół naukowych oraz uczestniczenie w wybranych zajęciach w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie w ramach Studium Kompetentnych Liderów. Grupa uczniów trafi również do stworzonej w ramach projektu firmy symulacyjnej z zachowaniem rzeczywistych warunków funkcjonowania i będzie miała okazję na jej „prowadzenie”. Odbędzie się również konkurs „projekt przedsięwzięcia” umożliwiający potwierdzenie zdobytych w czasie realizacji projektu umiejętności i wiedzy.

Seminarium zostało otwarte przez pana dyrektora ZSP nr 1 Władysława Równickiego, który serdecznie powitał wszystkich zgromadzonych gości, wśród których znaleźli się lokalni przedsiębiorcy, przedstawiciele władz Jędrzejowa i Kuratorium Oświaty, uczniowie naszej szkoły, ich rodzice oraz nauczyciele. Następnie głos zabrał Starosta Jędrzejowa pan Edmund Kaczmarek, który w swoim wystąpieniu dziękował za wybranie naszej szkoły do realizacji projektu i podkreślał jego znaczenie dla rozwijania kompetencji i potencjału uczniów naszej szkoły dla potrzeb gospodarki opartej na wiedzy i rynku pracy. Kolejnym punktem seminarium było przedstawienie celów i założeń projektu przez przedstawiciela Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji panią Alinę Reszka. Informację na temat kierunku rozwoju szkolnictwa zawodowego w powiecie jędrzejowskim zaprezentowała przedstawicielka organu prowadzącego pani Małgorzata Krawiec, natomiast kierunki rozwoju tegoż szkolnictwa w województwie wizytator Wydziału Kształcenia Ponadgimnazjalnego i Edukacji Ustawicznej pan Robert Gwóźdź. Kolejny prelegent pani Maria Długosz-Kędziora zaprezentowała wystąpienie na temat „Działania w projekcie SKK odpowiedzią na kształtowanie kompetencji kluczowych” a istotę i znaczenie Kompetencji Kluczowych w edukacji i gospodarce opartej na wiedzy przedstawił Koordynator regionalny projektu pan Wiesław Warzecha.

Seminarium zakończyła dyskusja zgromadzonych osób na temat wzajemnych oczekiwań społeczności lokalnej w zakresie przygotowania uczniów do funkcjonowania na lokalnym i regionalnym rynku pracy.

• Joanna Widomska