Technicy logistycy zgłębiają tajniki branży FRESH LOGISTIC
14-06-2021

14 czerwca 2021 godz. 6:00 - mimo bardzo wczesnej pory uczniowie klasy 3L biorący udział w projekcie „W Jędrzejowie kształcimy zawodowo” pełni energii i ciekawi nowych doświadczeń rozpoczęli wyjazd edukacyjny do FM LOGISTIC Mszczonów. Na miejsce dotarliśmy punktualnie i rozpoczęliśmy od ubrania się od stóp do głów: po pierwsze w ciepłe kurtki, po drugie w środki ochrony indywidualnej. W firmie ze względu na rodzaj prowadzonej działalności – redystrybucja artykułów spożywczych – obowiązują bardzo rygorystyczne przepisy sanitarne i bhp. Zaopatrzeni w bardzo twarzowe czepki, maseczki, ochraniacze na buty rozpoczęliśmy wizytę w magazynach, w których temperatura oscylowała w okolicy 0°C. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć jak odbywa się przyjęcie towaru, kontrola jego jakości, kompletowanie towaru na paletach. Pan Emil nasz przewodnik po magazynach bardzo ciekawie i przystępnie opowiadał o zastosowaniu różnych rodzajów wózków, czytników, palet, o różnicach w składowaniu BBXD i CES. Miłe panie w administracji magazynów pokazały jak odbywa się przepływ dokumentów od momentu zgłoszenia zapotrzebowania od klienta – do skompletowania i wysłania towaru do finalnego odbiorcy i jak istotne jest w tym procesie wykorzystanie technologii informacyjnej – odpowiednich urządzeń i oprogramowania. Zwrócono uwagę na istotne znaczenie strategii Just in Time przy obsłudze tak szybko rotujących produktów. Proces przyjęcia – recepcji, kompletowania i wydania asortymentu musi się odbyć w ciągu kilku, maksymalnie kilkunastu godzin.

Po odwiedzeniu hal magazynowych przeszliśmy do budynku administracji, gdzie pan Dariusz Pietraszek – Starszy Kierownik Operacyjny przedstawił prezentację dotyczącą historii rozwoju firmy i jej teraźniejszości. Firma zwraca bardzo dużą uwagę na kompleksowe rozwiązania dla łańcucha dostaw w branży spożywczej oraz doskonalenie systemu zarządzania jakością. Odpowiadał również na pytania naszych uczniów dotyczące m.in. możliwości zatrudnienia, zarobków, czasu pracy itp. W chwili przerwy uczniowie rozegrali krótki mecz w tenisa stołowego w strefie chillout zorganizowanej dla pracowników firmy.

Wyjazd i poznanie działalności dużej firmy zajmującej się magazynowaniem, składowaniem, co-manufacturingiem, co-packingiem oraz na kompleksowych rozwiązaniach i nowoczesnych metodach zarządzania chłodniczym łańcuchem dostaw w branży fresh logistic była dla nas wszystkich (uczniów i opiekunów) ciekawą - praktyczna lekcją. Na zakończenie wyjazdu, żeby tradycji wycieczek szkolnych stało się zadość – mimo sutego obiadu zjedzonego w drodze powrotnej – konieczna była również wizyta w McDonaldzie.

Wyjazd edukacyjny odbył się dzięki realizacji projektu „W Jędrzejowie kształcimy zawodowo”, który współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 w ramach poddziałania 8.5.1. Podniesienie jakości kształcenia zawodowego oraz wsparcie na rzecz tworzenia i rozwoju CKZiU." Organizatorem projektu jest Fundacja CEL w Kielcach.

• Elżbieta Grad