Uroczyste obchody Dnia Patrona Szkoły
01-10-2021

Co roku 30 września w rocznicę urodzin księdza Stanisława Konarskiego świętujemy Dzień Patrona Szkoły. W tym roku uroczyste obchody Święta Patrona odbyły się w piątek 1 października. Na początku uroczystości pani dyrektor Małgorzata Wojtasik wraz z delegacją młodzieży złożyła wiązankę kwiatów pod tablicą epitafijną Patrona Szkoły, by w ten sposób oddać hołd księdzu Stanisławowi Konarskiemu.

O godz 8:30 w kościele Matki Bożej Łaskawej zgromadziła się młodzież klas pierwszych, dyrekcja, nauczyciele oraz zaproszeni goście – Pan Paweł Faryna - Starosta Powiatu Jędrzejowskiego, Pani Maria Barańska – Wicestarosta Powiatu Jędrzejowskiego, Pan Marek Mendel – Przewodniczący Rady Powiatu, Pani Iwona Nowak – Kierownik Oddziału Zamiejscowego Kuratorium Jędrzejów, Pani Renata Kawiorska – Członek Zarządu Powiatu Jędrzejowskiego, Pani Renata Kwas – Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego, Pan Paweł Jakubowski – Zastępca Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jędrzejowie, Pan Tomasz Sołtysik – Komendant Powiatowy Policji w Jędrzejowie oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół ponadpodstawowych: Agnieszka Zaczkowska, Iwona Lechowicz i Paweł Kowalski.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, którą koncelebrowali Ojciec opat Rafał Ściborowski, Ksiądz Dziekan Leszek Sztandera, Ksiądz Proboszcz parafii Matki Bożej Łaskawej Franciszek Piwowarczyk oraz pracujący w naszej Szkole Ksiądz Tomasz Kubicki, który w homilii przybliżył postać księdza Stanisława Konarskiego, podkreślając, że był to Wielki Polak, który odegrał ogromną rolę w wychowaniu młodego pokolenia. Po zakończonej mszy głos zabrała pani dyrektor Małgorzata Wojtasik, witając przybyłych gości i uczestników uroczystości oraz wskazując na mądrość i zasługi Patrona Szkoły.

Wzruszającym i podniosłym momentem było uroczyste Ślubowanie uczniów klas pierwszych. Przedstawiciele pierwszoklasistów z dłońmi skierowanymi w stronę Sztandaru Szkoły ślubowali wzorowo wypełniać swe obowiązki i tym samym służyć społeczności i Polsce. Następnie wybrzmiały uroczyste dźwięki „Gaude Mater Polonia”. Rotę ślubowania odczytał przewodniczący Samorządu Uczniowskiego – uczeń klasy 3I – Miłosz Twardowski.

Ważnym punktem naszej uroczystości było wręczenie okolicznościowych medali z okazji Dnia Patrona przez Panią Dyrektor w asyście wicedyrektor Wioletty Bugajskiej. Zostały one przyznane uchwałą Rady Pedagogicznej tym wszystkim, których działalność na drodze do wychowania, wrażliwości społecznej, rzetelności jest kontynuacją szczytnych celów, jakimi kierował się za życia nasz Patron - ksiądz Stanisław Konarski.

Medale otrzymali:

• - pani Maria Barańska, Wicestarosta Powiatu Jędrzejowskiego, za pomoc i przyjaźń jaką okazuje naszej szkole,
  • - pan Paweł Szostak, właściciel firmy Vanstar, z którą szkoła od lat współpracuje w zakresie staży i praktyk zawodowych,
  • - ksiądz Leszek Wójcik, który przez 6 lat głosił Słowo Boże w naszej szkole.

Podczas uroczystości głos zabrał również Pan Paweł Faryna – Starosta Powiatu Jędrzejowskiego. W swoim przemówieniu zwrócił uwagę na poglądy, które postulował ks. St. Konarski i jak ważną postacią jest dla społeczności uczniowskiej naszej szkoły.

Na koniec pierwszej części obchodów Dania Patrona uczniowie Jakub Solus i Miłosz Twardowski przedstawili montaż słowny mający na celu przybliżyć nowym uczniom oraz przybyłym gościom postać księdza Stanisława Konarskiego, który uczy nas szlachetności, wytrwałości w pracy, uczciwości oraz świadomości, że „wszędzie, gdzie młody człowiek się znajdzie, ma z oddaniem służyć Ojczyźnie…”.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości rozpoczął się Rajd Pieszy szlakiem ks. Stanisława Konarskiego. Uczniowie klas pierwszych wraz z nauczycielami w radosnym pochodzie wyruszyli z Małogoszcza do Żarczyc Dużych, gdzie w miejscowej szkole odbył się piknik kończący obchody Dnia Patrona. Na zmęczonych wędrowców czekał smaczny posiłek, napoje, konkursy i zabawa.

Podczas pikniku pierwszoklasiści mieli możliwość wykazać się znajomością biografii naszego patrona. Najlepszy okazał się uczeń z klasy 1LA.

Na koniec każda klasa zaprezentowała się w wybrany przez siebie sposób. Większość klas wybrało wspólną choreografię muzyczną. JURY w składzie: pani dyrektor Małgorzata Wojtasik, pani wicedyrektor Wioletta Bugajska, pani Barbara Terczyńska, pani Małgorzata Wielińska i ksiądz Tomasz Kubicki obserwowało występy i przyznało dyplomy i nagrody dla najlepiej zintegrowanej klasy. Jury brało pod uwagę nie tylko końcowe występy ale również „zgranie” podczas rajdu, formę wspólnego akcentu reprezentującego klasę. Pierwsze miejsce przypadło klasie 1LB, drugie klasie 1LC a trzecie klasie 1TER.

Piękna pogoda sprzyjała tańcom, śpiewom oraz świetnej zabawie.

• Sabina Chechelska