Konkursy i Olimpiady

XXXV Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej
10-11-2021

10 listopada o godzinie 9.00 w całej Polsce odbyły się zawody I stopnia (szkolne) XXXV Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej pod hasłem Rola giełd w rozwoju społeczno-gospodarczym. Przyjęcie wspomnianego hasła przewodniego ma na celu zapoznanie uczestników Olimpiady ze znaczeniem, jakie giełdy pełnią obecnie we współczesnej gospodarce rynkowej oraz przybliżenie im realiów funkcjonowania tego typu instytucji rynkowych. Dobór tematyki nie jest przypadkowy, jest wynikiem wzrostu zainteresowania rynkiem kapitałowym w polskim społeczeństwie, jaki ma miejsce w konsekwencji pandemii COVID-19. Szczególnym jego wyrazem jest wzrost liczby rachunków maklerskich w okresie od stycznia do listopada 2020 r. o 66 tysięcy (dane Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Prawidłowe wybory inwestycyjne podejmowane na tym rynku wymagają posiadania stosowanej wiedzy z zakresu jego funkcjonowania. Stąd też, w opinii Komitetu Głównego celowe jest jej poszerzenie w szczególności w przypadku uczniów szkół średnich, którzy w niedługiej przyszłości będą podejmować decyzje dotyczące swoich oszczędności.

Hasło przewodnie XXXV OWE w zaprezentowanym kształcie jest również wynikiem owocnej współpracy pomiędzy Komitetem Głównym OWE oraz Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie. Stanowi ono nawiązanie do jubileuszu XXX- lecia Giełdy. Wyrazem tej współpracy jest objęcie obecnej edycji OWE honorowym patronatem przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.

W Zespole Szkół nr 1, jak co roku grupa uczniów wzięła udział w Olimpiadzie. Uczniowie mieli za zadanie w ciągu 120 minut odpowiedzieć na pytania o charakterze ogólnym, koncentrujące się wokół problematyki związanej z hasłem tej edycji oraz pytaniami testowymi odzwierciedlającymi całą problematykę zawartą w programie Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej.

W pierwszym etapie olimpiady wzięli udział uczniowie klasy 4E: Marta Paliborek, Aleksandra Płońska, Karol Ozga, Kacper Siwiec, Michał Widawski,3ek: Patrycja Chuptyś, Aleksandra Gębka, Jakub Kamiński, Wiktoria Sęk, 2HE: Daria Chałat, Karolina Nazimek.

• Anna Białek-Wątor