Spektakl profilaktyczny "Młody gniewny"
17-11-2021

Uczniowie klas pierwszych i drugich w dniu 17 listopada mieli możliwość uczestniczenia w spektaklu z zakresu profilaktyki zachowań ryzykownych pt. „Młody gniewny”, który był wystawionym przez aktorów krakowskiego Teatru Kurtyna. Scenariusze przedstawień Teatru Kurtyna na płaszczyźnie merytorycznej podjęte są w oparciu o cele Narodowego Programu Zdrowia na lata 20201-2025.

Spektakl "Młody gniewny" opowiada historię Artura, kibica lokalnej drużyny piłkarskiej. Od najmłodszych lat jego wielką pasją był sport, traktował go jako wyzwanie, rywalizację. Biorąc udział w zawodach odnosił liczne sukcesy. Wiek dojrzewania przyniósł zmiany w życiu młodego chłopaka. Zapał do uprawiania sportu zastąpiło fanatyczne kibicowanie lokalnej drużynie. Wraz z kolegami stworzył nieformalną grupę kibicowską, która w obrębie osiedla stała się postrachem dla mieszkańców. Agresja i przemoc stały się dominującym motywem w codziennej aktywności tej grupy. Za jedyny sposób realizacji swoich celów, Artur i jego koledzy obrali bezwzględną, przemocową konfrontację z kibicami rywalizującej z nimi drużyny sportowej. Odurzanie się alkoholem i narkotykami potęgowało w chłopakach agresywne działania, a nieustanne bójki zaczęły zagrażać ich zdrowiu i życiu. Rodzice Artura to dobrze sytuowani ludzie. Mimo częstych skarg na syna ze strony policji nie zauważają problemu. Rywalizując o coraz wyższy status materialny z otoczeniem, bagatelizują wybryki syna, a miłość dziecka „kupują” pieniędzmi.

Spektakl „Młody gniewny” to przejmujący i prawdziwy obraz wielu współczesnych rodzin. Scenariusz spektaklu opisuje dramatyczną sytuację, w której to tzw. "ulica" staje się domem dla młodych ludzi, koledzy autorytetami a przemoc fizyczna i słowna jedynymi formami realizacji celów i ostatecznymi sposobami rozwiązywania problemów

Spektakl wprowadza uczniów w tematykę powstawania sytuacji konfliktowych i dysfunkcyjnych w środowisku rówieśniczym, sposobów rodzenia się z przemocą i agresją, zagrożeń związanych ze stosowaniem używek oraz konsekwencjami prawnymi i życiowymi, których w tym przypadku nie da się już zmienić.

Zdjęcia: Michał Chrzanowski

• Małgorzata Wielińska