V Forum o Biznesie i Edukacji
26-11-2021

26 listopada w Zespole Szkół nr 1 im. ks. St. Konarskiego w Jędrzejowie odbyło się V Forum o Biznesie i Edukacji. Tym razem w formie hybrydowej do czego zmusiła nas sytuacja epidemiologiczna.

To już V Forum, podczas którego przedstawiciele organu prowadzącego szkołę, uczniowie, nauczyciele i przedsiębiorcy dyskutowali za pośrednictwem platformy MS Teams na temat przyszłości szkolnictwa zawodowego oraz możliwości i szans jakie daje młodym ludziom szkoła zawodowa.

Dobre przygotowanie zawodowe to nie tylko nauka w najlepszej szkole, ale także praktyka w nowoczesnym przedsiębiorstwie. Forum o Biznesie i Edukacji otworzyła Dyrektor Szkoły Małgorzata Wojtasik witając gości: Pawła Farynę - Starostę Powiatu Jędrzejowskiego, Paulinę Połowniak – Specjalistę ds. Badań i Rozwoju z firmy VANSTAR, Monikę Błaszkiewicz – przedstawiciela firmy QUICKPACK, Aleksandrę Wasik – KANEL – Hurtownia Kosmetyków oraz Barbarę Terczyńską – Powiatowego metodyka doradztwa zawodowego, uczniów i nauczycieli.

Forum o biznesie i edukacji to ważna inicjatywa, gdyż pokazujemy młodym ludziom, w jakich zawodach należy się kształcić, absolwenci jakich szkół są obecnie poszukiwani na rynku pracy - powiedziała dyrektor Małgorzata Wojtasik dodając, że kształcenie zawodowe w technikum opiera się na dwóch filarach: kształcenie praktycznej nauki zawodu w szkole, gdzie przedmioty zawodowe są realizowane w odpowiednio wyposażonych pracowniach oraz praktyki zawodowe, które odbywają się w realnych warunkach pracy u pracodawców.

Forum o Biznesie i Edukacji zostało zorganizowane w ramach projektu ”Konarski kwitnie zawodowo!”. Podczas prelekcji zgromadzeni goście i uczniowie za niezbędne uznali promowanie kształcenia na kierunkach zgodnych z potrzebami rynku pracy, ze szczególnym uwzględnieniem promocji szkolnictwa zawodowego. Wiele badań pokazuje, że dzisiejsze oczekiwania pracodawców nie skupiają się tylko na pozyskiwaniu absolwentów posiadających kwalifikacje twarde, stricte zawodowe. Kluczowe dla potrzeb rynku pracy jest również kształtowanie kompetencji miękkich i odpowiednich postaw, jak: uczciwość, odpowiedzialność czy dyscyplina. Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe powinien legitymować się pełnymi kwalifikacjami zawodowymi. Od wielu lat cele te realizowane są w naszym Technikum nr 1, które po raz kolejny znalazło się wśród najlepszych szkół w kraju i województwie w rankingu Perspektyw.

• Wioletta Bugajska