Spotkanie edukacyjne dla młodzieży z Konarskiego
16-12-2021

16 grudnia w naszej szkole odbyło się spotkanie edukacyjne dla młodzieży. Zespół Szkół nr 1 im. ks. S. Konarskiego już od kilku lat bierze udział w programie „Wybierz życie – pierwszy krok”, który obejmuje tematykę profilaktyki raka szyjki macicy. Do szkoły na zaproszenie przyjechała pani Katarzyna Sideł, która jest edukatorem z ramienia Świętokrzyskiego Zakładu Profilaktyki Onkologicznej w Kielcach.

Szkoła ponadpodstawowa jest miejscem, gdzie można dotrzeć do szerokiego grona młodych ludzi. Wprowadzenie edukacji prozdrowotnej na temat raka szyjki macicy do szkół przyczynia się do podniesienia poziomu wiedzy uczniów i ich opiekunów. Spotkanie to miało na celu stworzenie świadomości zagrożenia rakiem szyjki macicy i roli wirusa HPV w jego powstawaniu u młodych ludzi.

Spotkanie podzielone było na dwie części. W pierwszej części pani Katarzyna przedstawiła podstawowe informacje o wirusie HPV, nowotworach zarówno u kobiet jak i mężczyzn, duży nacisk kładła na profilaktykę. Druga część była formą warsztatową, gdzie każdy uczeń mógł się zapoznać z tą tematyką na fantomach. Spotkanie było bardzo owocne. Jego zadaniem było zachęcenie do brania odpowiedzialności za zdrowie swoje i osób z najbliższego otoczenia. Edukacja prozdrowotna jest bardzo ważna i na pewno odbędą się kolejne spotkania rozszerzające ten temat.

• Marzena Magiera-Albin