Wycieczka na Dni Druku 3D
24-09-2020

24 września 2020 r. uczniowie z klas informatycznych, będący uczestnikami projektu „Konarski kwitnie zawodowo!” wraz z opiekunami uczestniczyli w targach branżowych - Dni Druku 3D odbywających się na terenie Targów Kielce. Dni Druku to najstarsza impreza targowa, poświęcona technologii druku przestrzennego (druku 3D), która urosło do rangi jednej z największych tej branży w Europie Środkowej.

Po rejestracji uczniowie udali się na halę, gdzie swoje produkty prezentowali wystawcy z całej Polski. Byli również dystrybutorzy sprzętu zagranicznego. Większość urządzeń prezentowanych podczas targów można było obejrzeć w trakcie ich pracy.

W tegorocznych targach udział brało wiele firm reprezentujących tzw. wysokobudżetową branżę druku 3D i takie technologie jak druk 3D z metalu czy sproszkowanych tworzyw sztucznych. Współczesne drukarki 3D drukują już nie tylko części plastikowe. Coraz częściej stosowany jest druk 3D w ceramice i metalu.

Tradycyjnie Targi Dni Druku 3D były okazją do zapoznania się z nowościami prezentowanymi przez wystawców. Do najciekawszych należy zaliczyć:

• Polską premierę drukarki 3D P220 firmy Apium Additive Technologies. Maszyna działa w technologii FDM, drukuje z wykorzystaniem materiału PEEK.
  • Ubot Technologies, polski producent i lider w produkcji drukarek 3D do zastosowań przemysłowych.
  • Omni3D pierwszy polski producent przemysłowych drukarek 3D – prezentujący nowość na rynku polskim - desktopową drukarkę 3D – Omni200.
  • Firma Multiprojekt Automatyka prezentująca kompleksową automatyzację maszyn, m.in. pokaz kluczowych produktów – od paneli HMI, sterowników PLC i wieloosiowych sterowników ruchu, po elementy techniki napędowej takie jak: serwowzmacniacze i serwnonapędy liniowe i liniowo-obrotowe.

Wyjazd na targi zorganizowany został w ramach projektu „Konarski kwitnie zawodowo!”. Projekt realizowany przez Powiat Jędrzejowski/Zespół Szkól nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie - jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, Działanie 8 Rozwój edukacji i aktywne społeczeństwo, Poddziałanie 8.5.1. Podniesienie jakości kształcenia zawodowego oraz wsparcie na rzecz tworzenia i rozwoju CKZiU."

• Marcin Bielecki