Wakacyjne staże w „Konarskim”
05-09-2021

W ramach projektu „Konarski kwitnie zawodowo!” w miesiącach wakacyjnych 60 uczniów naszej szkoły odbyło płatne staże u pracodawców z naszego regionu.

W stażu wzięło udział 38 uczniów i 22 uczennice – uczestników I i II edycji projektu „Konarski kwitnie zawodowo!”.

Wymiar stażu wynosił 150 godzin. Z tytułu odbycia stażu uczeń/uczennica otrzymała stypendium stażowe w wysokości 1650 zł. Dodatkowo każdy ze stażystów miał zapewniony zwrot kosztów przejazdu, a przed rozpoczęciem stażu odbył szkolenie bhp.

Staże przeprowadzone zostały w firmach działających w branżach: informatycznych, komputerowych, bankowych, rachunkowych, finansowych i reklamowych. Wśród firm przyjmujących na staż największym powodzeniem cieszyły się następujące przedsiębiorstwa: P.W. VANSTAR, Quickpack Sp. z o.o.,EMARKECIK.pl, SIGMA A sp. z o.o., PUMA REKLAMY, Bank Spółdzielczy w Jędrzejowie, Bank Spółdzielczy w Wodzisławiu, Bank Spółdzielczy w Sędziszowie, NOMAX Małgorzata i Piotr Radziejewscy, Paweł Kaleta TECHKOMP, „BIUROKOMP” Marcin Grajek, Biuro Rachunkowe Meritum i inne.

Uczestnictwo w stażach niesie wiele korzyści zarówno dla pracodawcy jak i samego stażysty.

Do głównych korzyści ucznia z realizacji płatnych staży u pracodawców należą:

• ułatwione rozpoczęcie kariery zawodowej po zakończeniu nauki w szkole,
  • możliwość zdobycia dodatkowego doświadczenia i lepszego dopasowania do lokalnego rynku pracy poprzez odbycie dodatkowego stażu, wykraczającego poza zakres kształcenia praktycznego,
  • sprawdzenie swoich kwalifikacji zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy,
  • pogłębienie i zdobycie nowej wiedzy, umiejętności, kompetencji zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy,
  • nawiązanie kontaktu z potencjalnym pracodawcą i możliwość zainicjowania dalszej współpracy, mającej na celu zatrudnienie ucznia, odbycie praktyk /staży studenckich (w przypadku kontynuowania nauki),
  • wynagrodzenie w postaci stypendium stażowego,
  • udokumentowany przebieg realizacji stażu, możliwość wykazania dodatkowego doświadczenia w dokumentach rekrutacyjnych, np. CV.

Do głównych korzyści pracodawcy przyjmujących uczniów na staż należą:

• pozyskanie stażysty zgodnego z wymaganiami pracodawcy – uzgodnienia dotyczące umiejętności i kompetencji,
  • kształcenie potencjalnych nowych pracowników w sposób zgodny z zapotrzebowaniem firmy,
  • niższe koszty związane z rekrutacją i szkoleniem nowych pracowników,
  • podjęcie współpracy ze szkołami w zakresie opracowywania i wdrażania zmian w kształceniu zawodowym,
  • budowanie dobrego wizerunku firmy jako organizacji odpowiedzialnej społecznie (współpracującej z sektorem edukacji),
  • odciążenie innych pracowników w okresie letnim dzięki zaangażowaniu dopasowanego do oczekiwań pracodawcy stażysty.

• Jolanta Tompolska