Projekt „Zawodowiec-specjalista-praktyk” w „Konarskim”
24-02-2022

Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Jędrzejowie uczestniczą w realizacji projektu „Zawodowiec - Specjalista – Praktyk”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, Europejski Fundusz Społeczny, realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020, Poddziałanie 8.5.1 Podniesienie jakości kształcenia zawodowego oraz wsparcie na rzecz tworzenia i rozwoju CKZiU.

Głównym celem projektu jest wzrost jakości kształcenia zawodowego, m.in. w zakresie kierunków zgodnych z inteligentnymi specjalizacjami regionu świętokrzyskiego i dostosowanie programów nauczania do wymagań rynku pracy.

W projekcie, oprócz dwóch innych szkół, bierze udział również 20 uczniów w zawodzie technik informatyk z Zespołu Szkół nr 1 w Jędrzejowie, którzy uczestniczą w zajęciach z matematyki i języka angielskiego oraz warsztatach z robotyki. Dodatkowo każdy uczeń odbył w okresie wakacji płatny staż u pracodawcy, kształcąc swoje umiejętności w praktyce. W najbliższym czasie uczniowie zdobędą jeszcze dodatkowe kwalifikacje: prawo jazdy kat.B oraz ukończą kurs projektowania stron internetowych. Dzięki takim możliwością, po ukończeniu szkoły, wzrośnie ich konkurencyjność na rynku pracy.

Szkoła w ramach projektu otrzyma doposażenie w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne (zestaw 15 laptopów z oprogramowaniem) oraz zestawy do nauki robotyki.

Mimo, iż wszystkie dodatkowe zajęcia odbywają się w czasie wolnym dla uczniów (są to przeważnie soboty), chętnie w nich uczestniczą, zdobywając wiedzę z przedmiotów maturalnych i zawodowych. Ostatnio zorganizowane zajęcia z robotyki, z wykorzystaniem programowania Arduino oraz Lego Mindstorms cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

• Anna Białek-Wątor