Ekoczynni w Konarskim
28-03-2022

W czasach internetu i międzyplanetarnych podróży świat stał się całkowicie uzależniony od człowieka, a przyroda jest tylko elementem dekoracyjnym i towarem przeznaczonym na sprzedaż. Naszą planetę zamieszkuje około 7 miliardów ludzi i wszyscy bez żadnego umiaru korzystamy z zasobów naturalnych środowiska i kształtujemy je według naszych potrzeb. Wraz z gwałtownym rozwojem przemysłu a także wzrostem konsumpcji lawinowo rośnie ilość wytwarzanych odpadów. Wszelkie odpady są bardzo uciążliwe dla środowiska. Istnieje ryzyko, że kolejne pokolenia będą tonąć w toksycznych górach śmieci. Alternatywą dla tej katastroficznej wizji jest skuteczne zagospodarowywanie odpadów oraz ich segregacja. Członkowie Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody z klasy 2B podjęli realizację projektu dotyczącego segregacji śmieci w naszej szkole.

W ramach projektu podjęte zostały następujące działania:

• uczestnicy przeprowadzili ankietę dotycząca poziomu wiedzy na temat segregacji,
  • zorganizowali apel przedstawiając informacje o szkodliwości odpadów,
  • przygotowali humorystyczną inscenizację zachęcającą społeczność szkolną do włączenia się w akcję,
  • przedstawili szczegółowy instruktarz segregowania śmieci, zwracając uwagę co można wrzucać do poszczególnych pojemników,
  • zaprezentowali ciekawostki dotyczące długiej trwałości niektórych surowców, a więc czasu potrzebnego do ich rozkładu (nawet kilkaset lat) a także możliwości ich przetwarzania i ponownego wykorzystania,
  • umieścili kosze z workami do segregacji na terenie szkoły,
  • przeprowadzili wśród młodzieży szkolnej wiele wywiadów, zachęcając do zakupu produktów w opakowaniach nadających się do ponownego wykorzystania,
  • przekazywali bieżące informacje o realizowanych działaniach przez szkolny radiowęzeł.

Projekt realizowali uczniowie klasy 2B:

Deja Anna, Kot Marta, Kowalczyk Gabriela, Kowalski Wojciech, Mączkorowski Jakub, Patyna Magdalena, Skrabucha Wiktoria, Wawreczko Aleksandra, Wojciechowska Aleksandra, Wojciechowski Kacper.

Zobacz film » Ekoczynni w ZS1 Konarski Jędrzejów

• Bożena Smorąg