Mroczne oblicza Krakowa…
16-05-2022

Zamek Królewski na Wawelu, Kościół Mariacki, Sukiennice, to miejsca, które charakteryzują Kraków, które wszyscy znają i wielokrotnie słyszeli ich historię. Ale to królewskie miasto, to nie tylko piękne zabytki i historia… Mogli się o tym przekonać uczniowie klasy 3in i 3ek, którzy 16 maja wybrali się na spacer śladami zbrodni.

Była to wycieczka, która umożliwiła nam poznanie mrocznego, kryminalnego oblicza Krakowa. Okazuje się, że historia miasta obfitowała w krwawe wydarzenia: zbrodnie, oszustwa i zabójstwa. W czasie zwiedzania dowiedzieliśmy się między innymi, za co na Wawelu stracono Samuela Zborowskiego i gdzie więziono szlachtę z Sandomierza. Ponadto wysłuchaliśmy opowieści o słynnym buncie żaków i wyczynach „krwawego burmistrza Krakowa”. Zwiedzanie Krakowa śladami zbrodni umożliwiło nam także poznanie okoliczności dwóch tragicznych zabójstw w kościele św. Michała i OO. Franciszkanów, a także innych zbrodni, które miały miejsce w tym królewskim mieście.

Oczywiście, mając na uwadze fakt, że uczniowie trzeciej klasy technikum w przyszłym roku staną przed wyborem swojej dalszej drogi kształcenia, chętnie zapoznali się z historią Uniwersytetu Jagiellońskiego, odwiedzając jego najstarsze i najważniejsze budynki.

• Karina Trzcina