Dni Otwarte w Śląskim Centrum Logistyki
19-05-2022

19 maja 2022r. uczniowie klasy 3lo – technik logistyk, biorący udział w projekcie „W Jędrzejowie kształcimy zawodowo” uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do Śląskiego Centrum Logistyki S.A. w Gliwicach.

W skład Śląskiego Centrum Logistyki S.A. przy ul. Portowej wchodzą: magazyny o łącznej powierzchni ok. 28 tys. m2, place składowe o pojemności 70 000 t, port śródlądowy, stacja i bocznica kolejowa (ok. 11 km torów kolejowych), pomieszczenia biurowe o pow. 3 000 m2 oraz terminal kontenerowy i parking dla TIRów.

Śląskie Centrum Logistyki SA jest operatorem logistycznym oferującym kompleksowe rozwiązania w zakresie transportu, spedycji i logistyki. ŚCL SA jest miejscem łączenia się trzech rodzajów transportu: drogowego, kolejowego i wodnego śródlądowego.

Podstawowymi obszarami działalności spółki są magazynowanie towarów, usługi Agencji Celnej, transport i spedycja drogowa oraz przeładunki ładunków pomiędzy trzema rodzajami transportu. Infrastruktura magazynowa jest wysoko specjalistyczna, skierowana dla wybranych gałęzi przemysłu np. chemicznego, stalowego i samochodowego. Firma posiada własną flotę pojazdów ciężarowych, które przewozy towarów do i z większości państw Unii Europejskiej. Uzupełnieniem oferty jest obsługa transportu intermodalnego.

Terminal Kontenerowy wyposażony jest w dwie suwnice bramowe, każda o udźwigu 41 ton, oraz reachstackery. Zajmuje powierzchnię 5 ha, jego pojemność to 2900 TEU a roczne możliwości przeładunkowe są na poziomie 150 000 TEU. Terminal dysponuje regularnym połączeniem kolejowymi z polskimi, niemieckimi i holenderskimi portami morskim (Antwerpia, Rotterdam, Bremerhaven, Hamburg, Gdynia, Gdańsk). Towary dostarczane z tych portów transportowane są do odbiorców końcowych transportem drogowym.

Podczas zwiedzania uczniowie zostali zapoznani z funkcjonowaniem magazynu wysokiego składowania, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów BHP.

Poznali zasady organizacji pracy w magazynie chemicznym, w którym należy uwzględnić wiele reguł postępowania z towarami niebezpiecznymi różnych klas ADR. Ważny jest nie tylko sposób ich składowania, ale również różne środki techniczne - zabezpieczające w przypadku rozszczelnienia pojemników.

Z dużym zainteresowaniem obserwowali prace przeładunkowe na terminalu intermodalnym. Praca potężnych suwnic i reachstackerów zrobiła ogromne wrażenie na przyszłych logistykach. Bardzo ciekawe było również zwiedzanie ogromnego magazynu stali przystosowanego do przeładunków w relacji samochód - kolej. Magazyn ten jest w stanie pomieścić cały skład kolejowy, a wyposażenie w suwnice pomostowe znakomicie wykorzystuje powierzchnię tego obszaru.

Zarówno uczniowie, jak i opiekunowie – nauczyciele przedmiotów zawodowych logistycznych są bardzo zadowoleni wyjazdu. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że wycieczka dostarczyła im mnóstwo pożytecznych informacji z zakresu nowoczesnych rozwiązań w obszarze logistyki intermodalnej oraz funkcjonowania nowoczesnych magazynów.

• Bartosz Grudzień, Elżbieta Grad, Jolanta Tompolska