Konarski na czasie – Dzień Otwarty
27-05-2022

Już w Starożytności było wiadomo, że wartościowym człowiekiem jest ten, który wykorzystuje wszystkie możliwości, jakie daje mu świat, by się rozwijać…

XXI wiek to świat pełen możliwości, które powinniśmy poznawać i z których powinniśmy się nauczyć korzystać. Doskonałym sposobem na zdobywanie tej wiedzy i umiejętności jest kształcenie się w szkole, która to zapewnia, w szkole, która uczy i rozwija, która szanuje tradycję, ale jednocześnie podąża za nowoczesnymi trendami i potrzebami współczesnego człowieka.

Konarski na czasie” – to hasło przewodnie tegorocznego Dnia Otwartego w ZS nr 1 im. ks. S. Konarskiego w Jędrzejowie, który odbył się 27 maja. Jak zwykle szkołę odwiedziły tłumy uczniów, zainteresowanych kształceniem się w murach „Konarskiego”. Wśród nich byli ósmoklasiści z następujących szkół: Samorządowa Szkoła Podstawowa w Imielnie, Samorządowa Szkoła Podstawowa w Motkowicach, Szkoła Podstawowa nr 4 w Jędrzejowie, Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Brześciu, Szkoła Podstawowa nr 3 w Jędrzejowie, Szkoła Podstawowa im. Roalda Amundsena w Skroniowie, Szkoła Podstawowa im. Bł. Wincentego Kadłubka w Prząsławiu, Szkoła Podstawowa w Łysakowie, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Reja w Nagłowicach, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej w Jędrzejowie, Szkoła Podstawowa w Rakowie, Szkoła Podstawowa w Potoku Wielkim, Szkoła Podstawowa w Warzynie Pierwszym, Szkoła Podstawowa im. Jednostki Ziemi Kieleckiej w Mierzawie, Szkoła Podstawowa im. gen. Leopolda Okulickiego ps. Niedźwiadek w Pawłowicach, a także wielu uczniów, którzy przybyli indywidualnie, aby zapoznać się ze szkołą, do której chcieliby uczęszczać - w sumie odwiedziło nas ponad 450 osób.

Ósmoklasiści, zostali serdecznie powitani przez swoich starszych kolegów, z którymi odbyli spacer po szkole, by dokładnie poznać pracownie, w których będą mogli zgłębiać swą wiedzę, a także nauczycieli, którzy akurat prowadzili w nich lekcje.

Bardzo ciekawym punktem programu, dla odwiedzających szkołę gości, były różnorodne stanowiska przygotowane na hali sportowej, które prezentowały dodatkowe możliwości rozwoju, jakie daje „Konarski”. Przybyli uczniowie mogli poznać nowoczesne technologie, które są wykorzystywane w szkole, by poszerzać zainteresowania młodego pokolenia (m.in. drukarka 3D, ploter pisząco-tnący, robot Photon, robot Edi omijający przeszkody zbudowany na platformie Arduino, okulary VR, studio fotograficzno-filmowe, kieszonkowy komputer Microbit), mogli również dokładnie dowiedzieć się, czym jest logistyka i jakie możliwości na rynku pracy ma technik logistyk. Z kolei przyszli technicy hotelarstwa pochwalili się zdobytymi już umiejętnościami z dziedziny sztuki barmańskiej. Na stanowisku przygotowanym przez „językowców” można było wypić herbatę i zjeść ciastko w towarzystwie królowej Elżbiety i księżnej Kate oraz rozwiązać test, a w nagrodę zrobić sobie zdjęcie z tymi zacnymi damami.

Oczywiście nowoczesne społeczeństwo, to społeczeństwo dbające o swoją planetę, do czego zachęcali „Ekoczynni”, czyli uczestnicy projektu promującego ekologię. To również społeczeństwo, które potrafi zadbać o tych, którzy w rozmaity sposób zostali skrzywdzeni przez los, którzy potrzebują pomocy drugiego człowieka… Szkolny Klub Wolontariatu „Watra Team”, zaprezentował swoją działalność, by zachęcić do włączenia się w różnego rodzaju akcje charytatywne.

Ósmoklasiści mieli również możliwość rozmowy z doradcą zawodowym, kierownikiem praktyk, uzyskania o rekrutacji na rok szkolny 2022/2023, a także mogli poznać możliwości rozwoju, jakie mają uczniowie „Konarskiego” dzięki udziałowi w licznych projektach unijnych.

Na koniec przybyli uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę z bardzo różnorodnych dziedzin, na stanowisku quizowym i otrzymać stosowną nagrodę.

Wizyta gości przebiegała w bardzo przyjemnej i radosnej atmosferze, którą potęgowały występy Szkolnej Grupy Muzycznej.

• Karina Trzcina