1TER i 1C w Tarnowskich Górach i Ogrodzieńcu
26-05-2022

Dnia 26 maja 2022r. uczniowie z klas: 1TER i 1C wraz z opiekunami udali się na pełną przygód wycieczkę, której celem były Tarnowskie Góry i Zamek Ogrodzieniec.

Pierwszym zwiedzonym miejscem była Zabytkowa Kopalnia Srebra, czyli jedyny śląski zabytek, który znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Uczniowie mieli tutaj okazję obejrzeć wystawę różnorodnych minerałów, zapoznać się z dawnymi urządzeniami i metodami wydobywania kruszców srebronośnych. Następnym elementem był zjazd windą pod ziemię na głębokość 40m. Odbyli tam przysparzającą emocji wyprawę na szlaku o długości ok. 1700m tarnogórskimi podziemiami, które w niektórych momentach osiągały wysokość nawet 1,5 m. Podczas podróży na różnych etapach dowiadywali się, z jakim trudem zmagali się ówcześni górnicy. Koniec trasy na tym szlaku przebyli płynąc łodziami.

Kolejnym punktem podróży była Sztolnia Czarnego Pstrąga, gdzie odbył się podziemny przepływ łodziami fragmentem Sztolni Głębokiej Fryderyk. Przed tym, uczniowie mieli możliwość przejść się zjawiskowym Parkiem Repeckim. Trasa o długości 600 m i głębokości 30 m pod ziemią wiodła przez wąski korytarz zawierający cztery bramy, które nazywały się: Pamięci, Odważnych, Szczęśliwych i Leniwych. Przewodnik przez całą podróż opisywał dawne górnictwo i przybliżał legendy, które dodawały miejscu jeszcze większej tajemniczości. Wokół oprócz krystalicznie czystej wody, można było zobaczyć nacieki jaskiniowe na ścianach i różne gatunki grzybów.

Zamek Ogrodzieniec był ostatnim, ale nie mniej ciekawym miejscem. Uczniowie u boku przewodniczki poznali ruiny średniowiecznego zamku wybudowanego przez ród Włodków Sulimczyków, który ulokowany jest na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Uczniowie zaczęli zwiedzanie od wieży bramnej, a następnie obejrzeli inne pomieszczeniom zamku, słuchając o ich zastosowaniu i historii. Oczywiście w tym miejscu również pojawiły się ciekawe legendy, które owiały miejsce nutką fantazji. W pewnym momencie pojawiła się możliwość wejścia na wieżę i przyjrzenia się z góry dokładniej malowniczej okolicy.

Wycieczka pozwoliła na poznanie interesujących miejsc i udowodniła, że zdobywanie wiedzy na temat minionych lat nie musi być nudne, a wręcz przeciwnie - może wywołać wiele emocji.

• Patrycja Klepek