Konarski kształci patriotycznie i kulturowo
27-05-2022

Pandemia minęła, życie wróciło do normy. Uff... Uczniowie Konarskiego również ruszyli szlakami polskiej kultury. W ostatni piątek maja 2022 r. społeczność klasy 3 politechniczno - humanistycznej wraz z delegacją z klas informatycznych 3 i 2 wyruszyli na wycieczkę do Krakowa, która miała na celu przybliżenie akcentów zarówno historycznych jak i kulturowych.

Na pierwszy cel wycieczkowicze obrali Kopiec Kościuszki. Jest on ważnym symbolem walki o niepodległość Polski nazywany przez niektórych „Statuą Wolności Polski”. Dlaczego Kopiec usypano w Krakowie, ponieważ jeden z wielu naszych Narodowych Bohaterów czyli Tadeusz Kościuszko 24 marca 1794 roku złożył na starym rynku w Krakowie słynną przysięgę, która brzmiała cytuję: „Ja, Tadeusz Kościuszko, przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu, iż powierzonej mi władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję, lecz jedynie jej dla obrony całości granic, odzyskania samodzielności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę. Tak mi Panie Boże dopomóż i niewinna Męka Syna Twego”.

Kopiec to wzniesienie o wysokości 134 m nad poziomem Wisły, przeprawa ciężka – walka ze słabościami wysokościowymi, brak barierek robi swoje - ale warta widoków. Panorama Krakowa przepiękna. Jak zwykle na szczycie przy dobrej pogodzie podziwialiśmy również panoramę przedgórza Tatr :-))

Korzystając z atrakcji dostępnych w kompleksie Kopca Kościuszki turyści z Konara zwiedzili Muzeum Figur Woskowych, gdzie widniały podobizny m.in.: Adama Mickiewicza, Ignacego Paderewskiego czy Św. Jana Pawla II.

Z zaciekawieniem odkrywali również życie i działalność patriotyczną nie tylko w Polsce ale i w Ameryce Tadeusza Kościuszki w Muzeum Kościuszkowskim.

Kolejne kroki uczniowie skierowali na Stare Miasto Krakowa, zaczynając od spaceru po Bulwarze Wiślanym, poprzez kompleks zabytków Zamku Królewskiego na Wawelu. Będąc w Krakowie oczywiście nie omieszkaliśmy pominąć ul. Franciszkańskiej i słynnego okna papieskiego, gdzie wspominając czasy pontyfikatu Jana Pawła II nie jednemu łza zakręciła się w oku.

Po świetnym czasie spędzonym na rynku w Krakowie, uczniowie udali się do Teatru "Bagatela" im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego na spektakl "Mayday odNowa" tym razem w reżyserii Artura Barcisia. Spektakl to brawurowa komediowa farsa, która w wielu momentach doprowadzała młodzież do płaczu ze śmiechu.

Uczniowie wrócili bardzo późno do domów koło północy. Mimo zmęczenia mówili, że warto było i z pewnością będą miło wspominać tę wyprawę do Krakowa.

• Aleksandra Tracz