Krzyżtopór i Opatów - 2A i 2B na wycieczce
26-05-2022

26 maja uczniowie klas 2A i 2B udali się wraz z opiekunami: Anastazją Kośmider, Bożeną Smorąg i Małgorzatą Wielińską do miejscowości Ujazd, gdzie znajduje się Zamek Krzyżtopór. Są to pełne magii i tajemniczości ruiny powstałej w latach 1627 – 1644 rezydencji pałacowej otoczonej fortyfikacjami bastionowymi. Była to największa budowla pałacowa w Europie przed powstaniem Wersalu.

Pałac budowany był jako swoisty kalendarz – miał ponoć tyle baszt ile kwartałów, sal dużych - ile miesięcy, pokoi - ile tygodni i okien – ile dni w roku. Po godzinnej wędrówce po zamku młodzież integrowała się przy ognisku w ruinach.

W drodze powrotnej kolejne atrakcje czekały nas w Opatowie – była to Opatowska Trasa Podziemna. Długość tej unikalnej architektury podziemnej to 500 metrów położonych na trzech poziomach, których najniższy sięga 14,5 metra pod powierzchnią rynku opatowskiego. Lochy Opatowskie powstały w związku z intensywnym handlem – krzyżowały się tu szlaki kupieckie ze Śląska i Krakowa do Wielkopolski i na Pomorze. Dlatego kupcy i mieszczanie zaczęli „schodzić” ze swoimi towarami do piwnic tworząc kolejne ich poziomy. Niezwykła wędrówka podziemnymi korytarzami trwała około 45 minut, a uczniowie pokonali w tym czasie ponad 200 schodów.

• Anastazja Kośmider, Bożena Smorąg, Małgorzata Wielińska