„Rok Zerowy” AGH i wykład z chemii
06-06-2022

W poniedziałek 6 czerwca 2022 roku na 4 i 5 godzinie lekcyjnej w sali konferencyjnej odbyło się spotkanie uczestników projektu „Rok Zerowy z AGH” – grupa 3 Chemia oraz klas 1LB, 2B i 3B realizującymi program chemii w zakresie rozszerzonym z panią dr Joanną Klich-Kafel, adiunktem na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Katedry Chemii Nieorganicznej w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Temat wykładu brzmiał intrygująco: „Ciekawe życie atomów”, a prelekcja dotyczyła historii badań nad atomem i jego budową. Pani dr Klich-Kafel omówiła też zjawisko promieniotwórczości. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali wykładu, gdyż prowadząca w sposób niezwykle ciekawy omawiała aspekty chemii znane uczniom z lekcji. Mówiła również o ciekawostkach z życia wielkich chemików Zajęcia przyczyniły się do poszerzenia dotychczas zdobytej wiedzy, a praktyczne wskazówki udzielone przez panią dr Klich-Kafel pozwoliły na inne, szersze spojrzenie na chemię.

Uczniowie naszej szkoły, a zwłaszcza II Liceum Ogólnokształcącego od 4 lat mogą wziąć udział w projekcie „Rok Zerowy z AGH", w ramach podpisanego przez naszą szkołę porozumienia o współpracy z Akademią Górniczo–Hutniczą im. St. Staszica w Krakowie. Są to dodatkowe zajęcia w tym przygotowujące do egzaminu maturalnego z matematyki, chemii i fizyki. Z tych właśnie przedmiotów obecnie są prowadzone w naszej szkole zajęcia rozwijające uzdolnienia uczniów. W zajęciach tych w bieżącym roku szkolnym uczestniczy rekordowa liczba uczniów - są dwie grupy z matematyki oraz po jednej z fizyki i chemii. Istnieje również możliwość uruchomienia zajęć z geografii, gdyż zdany egzamin maturalny z tych czterech przedmiotów jest mile widziany w czasie rekrutacji do Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Kurs obejmuje 30 godzin lekcyjnych i nabór na niego jest cykliczny.

• Agnieszka Maciąg-Wojtanowska
    koordynator projektu „Rok Zerowy z AGH”