Wykład z matematyki dla uczestników projektu „Rok Zerowy z AGH”
15-06-2022

W środę 15 czerwca o godzinie 10:45 odbył się wykład dr Juliana Janusa – adiunkta dydaktycznego na Katedrze Równań Różniczkowych Wydziału Matematyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, w którym uczestniczyli uczniowie 2 grup biorących udział w projekcie „Rok Zerowy z AGH” wraz z opiekunami: panią Eweliną Banasiewicz-Szczygieł i panem Grzegorzem Ryńskim oraz klasa 1A realizująca program nauczania matematyki w zakresie rozszerzonym.

Pracownik naukowy AGH w pierwszej części spotkania przedstawił informacje dotyczące zasad rekrutacji na rok 2021/2022, progi procentowe obowiązujące na poszczególnych kierunkach w roku ubiegłym oraz zachęcał do wyboru studiów na AGH. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali wykładu, dotyczącego studiów i perspektyw pracy po uzyskaniu dyplomu AGH.

II część spotkania poświęcona była sposobom rozwiązywania zadań z trygonometrii.

Zadania dotyczyły trygonometrii w trójkącie prostokątnym. Wyprowadzenie wzorów na tg 15 stopni, cos 15 stopni, sin 15 stopni. Dr Janus dowodził też, że w trapezie równoramiennym, którego krótsza podstawa jest równa promieniowi okręgu wpisanego w trapez, sumy przeciwległych boków są sobie równe.

Spotkanie z młodzieżą odbyło się w ramach nawiązanej przez naszą szkołę współpracy z AGH w Krakowie w związku z prowadzeniem kursów dokształcających z matematyki, chemii i fizyki pod nazwą „Rok Zerowy AGH”, mających na celu lepsze przygotowanie uczniów, nie tylko maturzystów – ewentualnych kandydatów na studia techniczne.

• Agnieszka Maciąg-Wojtanowska
    koordynator projektu „Rok Zerowy z AGH”