Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza w Konarskim
06-09-2022

6 września 2022 roku spotkaliśmy się na wspólnym czytaniu „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji.

Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą.

Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana Przez ówczesnego Prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, następnie „Nowele polskie”– zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego, „Balladyna” Juliusza Słowackiego, a podczas jubileuszowej, 10 odsłony czytaliśmy „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Podczas tegorocznej, jedenastej odsłony Narodowego Czytania wspólnie czytaliśmy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. To wyjątkowy utwór, który powstał w1822 roku i uważany jest za początek rozwoju gatunku ballady w literaturze polskiej oraz za manifest polskiego romantyzmu.

Zaproszenie na nasze spotkanie przyjęły: młodsza brygadier mgr Barbara Lato- Kierownik Sekcji Organizacyjno – Kadrowej Państwowej Straży Pożarnej w Jędrzejowie, która przeczytała fragmenty ballady „Pani Twardowska”, a także Pani Dyrektor Małgorzata Wojtasik, Pani Vicedyrektor Elżbieta Grad i Pani Agnieszka Malec.

Narodowe Czytanie 2022 przygotowali uczniowie klasy 3C - członkowie Koła Miłośników Teatru: Roksana Walczyńska, Gabriela Michno, Iga Hola, Natalia Bednarska i Dawid Pilarz pod opieką nauczycieli bibliotekarzy: pani Aldony Nawrot i pani Moniki Kowalskiej oraz polonistki pani Agnieszki Maciąg-Wojtanowskiej.

Oprawę plastyczną przygotowali uzdolnieni plastycznie uczniowie klasy 3C: Daria Sadowska, Martyna Marzec i Paweł Leśniewski, a zdjęcia wykonała Izabela Zyguła.

• Agnieszka Maciąg - Wojtanowska

Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza w Konarskim - Fotogaleria