16-09-2022

16 września 2022 roku uczniowie klasy 3C Mateusz Rybiński i Piotr Krzyżyk z wychowawcą klasy uczestniczyli w otwarciu wystawy „Donersztik in Jendrzew. Żydzi z Jędrzejowa” w Małej Galerii Państwowego Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie zorganizowanej z okazji 80 lat po deportacji Żydów z getta jędrzejowskiego do obozu zagłady w Treblince.

Wystawa jest podróżą w czasie do dawnego sztetla jędrzejowskiego i obejmuje okres od początku osadnictwa Żydów w Jędrzejowie, czyli II poł. XIX wieku, kiedy przestał obowiązywać przywilej „de non tolerandis Judaeis, a kończy się wydarzeniami z okresu II wojny światowej, która pokazuje Zagładę Żydów w Jędrzejowie.

Wystawa pozwala poczuć klimat przedwojennego Jędrzejowa, tętniącego życiem rynku, pełnego żydowskich handlarzy. Nawiązuje do tego tytuł wystawy w języku jidysz: „czwartek w Jędrzejowie”, który w naszym mieście zawsze był dniem targowym.

Wystawa ma charakter intermedialny – jest uzupełniona o materiały audio, do odsłuchania na miejscu, lub samodzielnie, za pomocą kodów QR.

Wystawa potrwa do 5 marca 2023 roku.

• Agnieszka Maciąg - Wojtanowska

Uczniowie klasy 3C na otwarciu wystawy „Donersztik in Jendrzew. Żydzi z Jędrzejowa” - Fotogaleria