80. rocznica likwidacji getta jędrzejowskiego
16-09-2022

W miniony weekend (16-18 września) na terenie miasta Jędrzejowa miały miejsce uroczystości i symboliczne akcje poświęcone upamiętnieniu likwidacji jędrzejowskiego getta. Władze naszego miasta wystosowały zaproszenie do wszystkich osób związanych z Jędrzejowem do wzięcia udziału do uczczenia pamięci o żydowskich mieszkańcach.

Nasza społeczność szkolna oczywiście odpowiedziała na zaproszenie biorąc liczny udział przede wszystkim w sobotnim wykładzie doktora Tomasza Domańskiego z kieleckiej Delegatury IPN oraz w otwarciu przygotowanej przez IPN wystawy pod tytułem „Aktion Reinhardt 1942-1943".

Wystawa elementarna Aktion "Reinhardt" 1942–1943 została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Lublinie i Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Lublinie Delegatura w Radomiu. Wystawa pt. Aktion "Reinhardt" 1942–1943 została poświęcona jednemu z najbardziej krwawych rozdziałów historii Zagłady europejskich Żydów – zbrodniczej operacji przeprowadzonej przez niemiecką III Rzeszę i jej sojuszników. Jej celem była całkowita likwidacja gett w Generalnym Gubernatorstwie i Okręgu Białostockim, co było równoznaczne z wymordowaniem ich mieszkańców. Za datę symbolizującą rozpoczęcie akcji eksterminacyjnej uznaje się 16/17 marca 1942 r., gdy do Bełżca przywieziono pierwszy transport Żydów z lubelskiego getta. Dotknęła przede wszystkim ludność zamieszkałą w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie oraz na Kresach południowo-wschodnich II Rzeczpospolitej. Wśród zamordowanych ponad 200 tys. pochodziło z Dystryktu Krakowskiego GG.

Młodzież naszej szkoły obejrzała także filmy o tematyce żydowskiej („Kto napiszę naszą historię” oraz „Poufne lekcje perskiego”).

Z pewnością była to dla nas bardzo wartościowa lekcja historii, tym ważniejsza, gdyż dotyczyła naszej małej ojczyzny.

• Katarzyna Krotla-Gnatowska

80. rocznica likwidacji getta jędrzejowskiego - Fotogaleria