Uczniowie Konarskiego odkrywają uroki Jury Krakowsko-Częstochowskiej
05-10-2022

5 października 2022 r. uczniowie klasy 3I technikum informatycznego oraz 3A - klasy politechnicznej udali się w jesienną podróż po Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Zamki, skały, jaskinie ... tam nie można się nudzić.

Poranek na Jurze rozpoczęliśmy od zwiedzania największej warowni Jury Krakowsko-Częstochowskiej i zarazem jej głównej atrakcji – Zamku Ogrodzienieckiego w Podzamczu, zwanego dawniej Małym Wawelem. Wraz z przewodnikiem udaliśmy się w podróż po skalnym mieście i częściowo odbudowanych ruinach Zamku. Z murów zamkowych można było dostrzec sąsiadującą z Podzamczem Górę Birów oraz położony w oddali zamek Smoleń.

Jura to nie tylko ostańce skalne i ruiny zamków, to także labirynty jaskiń, i to właśnie Jaskinia Głęboka w Podlesicach była naszym kolejnym celem. Jaskinia położona jest u podnóży rezerwatu przyrody Góra Zborów, której skały należą do popularnych terenów wspinaczkowych. Pod opieką przewodnika z obsługi Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury zwiedziliśmy podstawową trasę turystyczną z zaaranżowanym oświetleniem, omówiliśmy ekspozycję dotyczącą genezy jaskini, szaty naciekowej, działalności człowieka w jaskiniach okolic Podlesic oraz przeszliśmy przez podziemny labirynt korytarza Esso gdzie można było podziwiać bogatą szatę naciekową.

Po powrocie do Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury udaliśmy się na wykład geologiczno – paleontologiczno – mineralogiczny w postaci prelekcji multimedialnej.

Prelekcja obejmowała zagadnienia:

• W głąb Jurajskiej Ziemi - o geologii i paleontologii słów kilka;
  • Katastrofy ekologiczne w dziejach Ziemi kluczem do poznania przyszłości;
  • Pierwsi ludzie na Ziemi;
  • Zasady i regulacje prawne dotyczące pozyskiwania i transferu obiektami geologicznymi.

Podczas zajęć zwiedziliśmy również wystawę geologiczną.

Była to dla nas niezapomniana lekcja historii i geografii przekazana w bardzo interesujący sposób. Po wykładach czekało już rozpalone ognisko, na którym przyrządziliśmy ciepły posiłek.

Przepiękne i malownicze krajobrazy oraz wspaniała historia tych miejsc sprawiają, że każdy znajdzie tu odpowiednią dla siebie formę spędzania wolnego czasu.

• Marek Pułka