Spektakl profilaktyczny „Cisza”
04-11-2022

W dniu 4 listopada ok. 200 uczniów klas pierwszych uczestniczyło w spektaklu z zakresu profilaktyki zachowań ryzykownych pt. „Cisza”, który był wystawiony przez aktorów krakowskiego Teatru Kurtyna. Scenariusze przedstawień Teatru Kurtyna pod względem merytorycznym realizowane są zgodnie z celami Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025.

Spektakl „Cisza” przedstawia historię przeciętnego, niczym szczególnym nie wyróżniającego się chłopaka o imieniu Maciek. Wydawać by się mogło, że Maciek ma mnóstwo kolegów, jest bardzo lubiany i prowadzi szczęśliwe życie. Jednak nic bardziej mylnego, okazuje się bowiem, że to wszystko maska, którą chłopak zakłada wychodząc z domu. Tak naprawdę nie ma żadnych przyjaciół, a w szkole czuje się wykorzystywany przez swoich rówieśników.

Najgorsza jest jednak jego relacja z rozwiedzionymi rodzicami. Maciek mieszka z mamą nadużywającą alkoholu i jej konkubentem. Nie czuje się kochany, ani potrzebny a wręcz odnosi wrażenie przeszkadzającego. Z ojcem widuje się rzadko i nie ma od niego żadnego wsparcia. Pamiętając z dzieciństwa kłótnie rodziców nastolatek niesłusznie obwinia się o to, że był powodem rozwodu mamy i taty. Odczuwa również coraz większe wrażenie, że życie ludzi którzy go otaczają byłoby znacznie szczęśliwsze gdyby go nie było na świecie.

W chwilowym zapomnieniu o problemach pomagają mu alkohol i środki psychoaktywne. Niestety samotność, nawarstwiające się negatywne emocje i brak odwagi by o nich rozmawiać wpędzają chłopaka w depresję i popychają do próby samobójczej.

Dlatego tak ważne jest abyśmy umieli, dostrzec problemy drugiego człowieka - zauważyć nieme wołanie o pomoc.

W drugiej części spotkania, podczas prelekcji, młodzież mogła dowiedzieć się jak sobie radzić w stanach depresyjnych i gdzie szukać pomocy a także, że życie i zdrowie są najważniejszymi wartościami o które należy dbać.

• Małgorzata Wielińska

Spektakl profilaktyczny „Cisza” - Fotogaleria