Światowy Dzień Oszczędzania w naszej szkole
31-10-2022

Światowy Dzień Oszczędzania to jedna z najstarszych inicjatyw edukacyjnych na świecie. Był to pomysł przedstawicieli największych banków europejskich, którzy podczas konferencji w Mediolanie w 1924 roku uznali, że wiedza na temat pomnażania oszczędności w dłuższej perspektywie powinna zapewnić stabilny rozwój społeczeństw. W tym celu postanowiono, iż 31 października każdego roku będą organizować w swoich krajach działania edukacyjne kierowane do wszystkich obywateli, promujące ideę oszczędzania. I tak Światowy Dzień Oszczędzania od ponad 90 lat ma nam przypominać, jak ważne jest odkładanie chociażby małych kwot.

Nasza szkoła przyłączyła się do tego przedsięwzięcia. Aby uczcić Światowy Dzień Oszczędzania zorganizowano spotkanie z przedstawicielami banku PKO BP w Jędrzejowie, Panią Martą Osińską - Kierownikiem Zespołu i Panią Pauliną Chaja - Doradcą Bankowości Osobistęj. Podczas spotkania panie przedstawiły reguły oszczędzania tj. regułę 24 godzin- odłożenie decyzji w czasie, wydawaj mniej niż zarabiasz, regułę „Graj zespołowo”, spokojnie to tylko kryzys, pomyśl o emeryturze. Ponadto zaprezentowały zasady obliczania odsetek od lokaty i omówiły ROR powiązany z produktami, które pomagają oszczędzać ( skarbonka, autooszczędzanie). Młodzież wykonała również prace zachęcające do oszczędzania i pomnażania pieniędzy, ale przede wszystkim uświadomiła sobie, jak ważne jest oszczędne gospodarowanie pieniędzmi. Dzień ten ma za zadanie wyrobić w młodych ludziach dobre nawyki, co powinno przekładać się na odpowiedzialne i mądre decyzje finansowe w przyszłości.

Spotkanie odbyło się w ramach działalności Klubu Przedsiębiorczości, który działa w naszej szkole, a jego opiekunami są Pani Paulina Haja i Anna Białek-Wątor.

• Anna Białek-Wątor

Światowy Dzień Oszczędzania w naszej szkole - Fotogaleria