104. Rocznica Odzyskania Niepodległości
10-11-2022

"Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej."

Jan Paweł II

W czasach współczesnych posiadamy ogromne szczęście, gdyż każdego dnia możemy realizować swoje marzenia, rozwijać nowe umiejętności, nawiązywać nowe relacje, a przede wszystkim mówić w języku ojczystym i żyć w wolnym kraju, gdzie możemy jawnie wygłaszać swoje poglądy. Niestety często wartości te nie są przez nas doceniane. 11 listopada… Ten szczególnie ważny dzień dla historii naszego kraju powinien skłonić do refleksji na temat naszego patriotyzmu. Ważne jest to, aby oddać szacunek naszym rodakom, którzy mimo wielu trudu i cierpienia, wytrwale walczyli nie tylko o dobro własne, lecz całego narodu.

W tym roku obchodzimy już 104 rocznicę odzyskania przez Polaków niepodległego bytu. 11 listopada to dzień, gdzie po 123 latach nasi przodkowie mogli nareszcie cieszyć się swobodą, bez strachu mogli już śpiewać patriotyczne pieśni, czytać książki napisane w języku ojczystym, a przede wszystkim żyć w kraju, gdzie mogli cieszyć się wolnością!

Początek tragedii narodowej nastąpił w 1772 roku. To właśnie wtedy Rosja, Austria i Prusy dokonały po raz pierwszy rozbioru Polski. Układ tych potężnych mocarstw sprawił, iż Polakom został odebrany dom, który tworzyła ojczyzna. Przez wiele lat zaborcy dążyli do tego, aby nasi przodkowie wyrzekli się swego języka, kultury obyczajów i religii. Na szczęście te plany nie powiodły się, gdyż miłość do ojczyzny sprawiła, iż wartości te zostały obronione. 29 listopada 1830 roku doszło do wybuchu powstania listopadowego. Niestety oddziały naszego wojska nie były na tyle silne, aby pokonać wroga. Polakom nie przeszło przez myśl, aby się poddać, mimo odniesionej porażki. W 1863 doszło do kolejnego zrywu niepodległościowego. Data tego wydarzenia zdecydowanie przeszła do historii naszego kraju. Powstanie styczniowe to najdłuższa i zarazem najbardziej krwawa walka z jaką zmierzyli się nasi rodacy – która zakończyła się również niepowodzeniem, ale sprawiła, iż Polacy jeszcze bardziej zmotywowali się do walki w imię wolnej ojczyzny. Nie brakowało im nadziei, że wydarzy się coś co odmieni ich los, choć była to ciężka próba.

W końcu nadszedł czas upragnionej sprawiedliwości. Sprawa polska rozstrzygała się na frontach i kuluarach Wielkiej Wojny. 11 listopada 1918 roku reprezentanci strony niemieckiej podpisali rozejm z krajami Ententy. Była to definitywna klęska państw centralnych. Jednocześnie dla Polski był to pierwszy prawdziwie niepodległy dzień, gdyż 10 listopada do stolicy nowej Rzeczpospolitej wrócił zwolniony z więzieniu w Magdeburgu Józef Piłsudski. Rada Regencyjna przekazała mu władzę i podporządkowała się Wodzowi Naczelnemu, którym został dnia następnego. 14 listopada Piłsudski otrzymywał z jej rąk pełnię władzy:

"Władza powinna być jednolita. Wobec tego, kierując się dobrem Ojczyzny, postanawiamy Radę Regencyjną rozwiązać, a od tej chwili obowiązki nasze i odpowiedzialność względem narodu polskiego w Twoje ręce, Panie Naczelny Dowódco, składamy do przekazania Rządowi Narodowemu."

Ulice i place miast polskich, dotąd rozdzielonych, teraz zjednoczonych pełne były świętujących tłumów. Do tego szczęśliwego zakończenia przyczyniła się niewątpliwie wierna i oddana postawa Polaków, którzy byli gotowi oddać życie w imię wolności ojczyzny.

Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły, co roku celebrują ten uroczysty dzień. Organizowane akademie pozwalają nam na nowo odtworzyć historię i docenić starania naszych dziadków, dzięki którym możemy dziś żyć szczęśliwie w wolnym i odrodzonym kraju.

Podobnie było i tym razem – 104 jubileusz niepodległości zaczęliśmy obchodzić już w czwartek 10 listopada koncertem niepodległościowym przygotowanym przez Szkolne Koło Historyczne. Natomiast 11 listopada, braliśmy czynny udział w uroczystościach gminno-powiatowych – w uroczystej mszy świętej za Ojczyznę, przemarszu pod pomnik Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej, gdzie Dyrekcja wraz z młodzieżą złożyła symboliczne kwiaty. Warto zauważyć, że uroczystość uświetniła oprawa muzyczna naszego „konarskiego” Koła Muzycznego.

Inną odsłoną był także udział naszej szkolnej drużyny w „Wojskowej grze terenowej” na terenie miasta Jędrzejowa.

• Eryka Jaworska

104. Rocznica Odzyskania Niepodległości - Fotogaleria