Zakup nowości wydawniczych do biblioteki Konarskiego
18-11-2022

Biblioteka Zespołu Szkół nr 1 im. ks. S. Konarskiego w Jędrzejowie otrzymała dotację rządową w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021–2025”, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pośrednictwem Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Realizacja programu: „Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych”, Kierunek interwencji 3.2 „Zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych” ma na celu zwiększenie oferty biblioteki szkolnej poprzez zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami) oraz lektur szkolnych, ułatwienie dostępu uczniów do książek oraz poprawę postrzegania pomieszczeń biblioteki szkolnej jako miejsca przyjaznego uczniom dzięki zakupowi do nich nowych elementów wyposażenia wnętrz.

W ramach otrzymanego wsparcia finansowego 50% środków przeznaczyliśmy na zakup nowości wydawniczych niebędących podręcznikami, w szczególności książek historycznych, w tym poświęconych historii Polski XX wieku, tytułów ukazujących wartość rodziny i życia człowieka, lektur szkolnych w szczególności nowych pozycji w kanonie oraz książek uwzględniających potrzeby uczniów niepełnosprawnych. 45% dotacji wykorzystano na zakup elementów wyposażenia biblioteki.

Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom czytelników, którzy cenią sobie i lubią mieć wiele tytułów w zasięgu ręki zakupiliśmy czytniki e-booków. Dla uczniów, którzy podczas przerw, przed oraz po zajęciach szkolnych mają chęć w ciszy poczytać książkę bądź po prostu odpocząć - fotel i lampę do kącika czytelniczego.

Podczas pracy z programem MOL Optivum nie korzystamy z kodów kreskowych, dlatego nabyliśmy czytnik kodów i naklejki z kodami kreskowymi. Usprawni to pracę biblioteki, spowoduje oszczędność czasu podczas wypożyczania i zwracania książek. 5% środków przeznaczyliśmy na realizację działań promujących czytelnictwo.

Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski działające przy Zespole Szkół nr 1 im. ks. St. Konarskiego w Jędrzejowie pozytywnie zaopiniowali zaproponowany przez nauczycieli bibliotekarzy sposób wykorzystania środków otrzymanych w ramach rządowego programu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Zadanie realizowane jest zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 września 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025" oraz umową nr 50/2022 z dnia 25 maja 2022 r. pomiędzy Wojewodą Świętokrzyskim a Powiatem Jędrzejowskim.

• Monika Kowalska

Zakup nowości wydawniczych do biblioteki Konarskiego - Fotogaleria