III edycja wykładów uniwersyteckich AGH
27-01-2023

W dniach 26-27 stycznia 2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wykładach prowadzonych przez pracowników naukowych Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej Akademii Górniczo-Hutniczej. Wykłady przeznaczone były dla młodzieży klas maturalnych i przedmaturalnych, a ich tematyka dotyczyła zagadnień z zakresu informatyki, inżynierii materiałowej, biomateriałów, ekologii oraz materiałów wzorowanych na naturze. Wykłady odbyły się w formie zdalnej za pośrednictwem platformy MS Teams.

W czwartek 26.01 uczniowie klas 1i, 3a i 3i uczestniczyli w wykładzie "Superkomputery w nauce i przemyśle" prowadzonym przez prof. Łukasza Raucha.

Wykład dotyczył zagadnień superkomputerów z wyróżnieniem znajdującego się w Krakowie Prometeusza, który jako jedyny superkomputer w Polsce jest notowany na światowej liście superkomputerów TOP500. Ciekawostką z pewnością były parametry tej maszyny obliczeniowej w porównaniu do komputerów, które uczniowie posiadają do wykorzystania w swoich domach lub pracowniach szkolnych, ale również możliwości jej zastosowania. Na przykładzie projektów prowadzonych na Wydziale IMiIP AGH pokazane zostały interesujące obliczenia wykonywane dla przemysłu ciężkiego, motoryzacyjnego i lotniczego. Wykład wzbogacony był interesującymi prezentacjami uzyskanych wyników symulacji numerycznych.

Zdjęcie z wykładu

Natomiast w piątek 27.01 uczniowie klas 3i oraz 4TI uczestniczyli w wykładzie "Rewolucja w wytwarzaniu – Druk 3D z metalu" prowadzonym przez dra inż. Piotra Ledwiga.

Podczas tego wykładu zostały przedstawione przykłady zastosowania druku 3D wyrobów metalowych oraz były omówione najważniejsze etapy procesu związane z drukiem 3D materiałów metalowych, takie jak projektowanie modeli 3D, wytwarzanie materiałów wsadowych, dobór procesu i parametrów druku 3D, wytwarzanie oraz kontrola jakości gotowych wyrobów. Zaprezentowane zostały możliwości druku 3D z metalu w tych dziedzinach, gdzie jest potrzeba wytworzenia unikatowych produktów o skomplikowanym kształcie, których produkcja konwencjonalnymi metodami jest czasochłonna i droga, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwa, począwszy od przemysłu kosmicznego, przez medycynę aż po sztukę i jubilerstwo.

Po wykładach uczniowie mieli możliwość krótkiej dyskusji, w tym na temat warunków studiowania na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie.

• Tomasz Ciesielski

III edycja wykładów uniwersyteckich AGH - Fotogaleria