Konkursy i Olimpiady

Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”
07-03-2023

We wtorek 7 marca w siedzibie kieleckiego oddziału ZUS tym razem przy ulicy Piotrkowskiej 27, odbył się wojewódzki etap olimpiady z zakresu wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Była to już 9-ta edycja od 2014 roku. Młodzież musiała zmierzyć się z pytaniami wielokrotnego wyboru m.in. z zakresu systemu ubezpieczeń społecznych, świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, wypadkowego, rentowego, emerytalnego, sposób rejestracji firmy i rozliczenia z ZUS, rodzaju dokumentów, na których pracodawca rozlicza się z opłacanych składek oraz wszelkie nowości i zmiany w tym zakresie.

Zdjęcie uczestniczek olimpiady Zdjęcie uczestniczek olimpiady

Naszą szkołę reprezentowało 3 przedstawicieli z klasy 4ek – Patrycja Chuptyś i Aleksandra Gębka oraz z klasy 2TER – Weronika Radziszewska.

Uczennice zajęły VI miejsce w wojewódzkim półfinale Olimpiady. Olimpiada "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" jest elementem projektu "Lekcji z ZUS", które przeprowadzane są w placówkach szkolnych od 2014 roku. Lekcje z ZUS to projekt edukacyjny dla uczniów szkół średnich organizowany pod patronatem Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dzięki niemu uczniowie mogą poznać zagadnienia związane z ubezpieczeniami społecznymi. Mogą też dowiedzieć się jak są one ważne, zanim wejdą na rynek pracy.

• Alicja Garus