Pierwszy Festiwal Nauki i Zawodów w „Konarskim”
21-03-2023

„Wszystko, czego się dotąd nauczyłeś, zatraci sens, jeśli nie potrafisz znaleźć zastosowania dla tej wiedzy.” – Paulo Coelho

Tę myśl znanego pisarza można uczynić mottem wydarzenia: Wiosna w „Konarskim” – Festiwal Nauki i Zawodów. Czym bowiem jest prawdziwa wiedza? Jest umiejętnością wykorzystania tego, czego się nauczysz do konkretnego działania. Takie wyzwanie postawili sobie organizatorzy tego wyjątkowego dnia w Zespole Szkół nr 1 w Jędrzejowie. Panel ciekawych prezentacji otworzyła Pani Dyrektor Małgorzata Wojtasik, która przywitała zebranych i przedstawiła ideę tego wyjątkowego święta. Następnie głos zabrała Pani Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie Renata Kwas, która przypomniała sukcesy i osiągnięcia naszej szkoły w dziedzinie propagowania atrakcyjnych i różnorodnych form kształcenia.

Przemawia Małgorzata Wojtasik - dyrektor szkoły Przemawia Renata Kwas - Naczelnik Wydziału Edukacji

Głównym elementem tej części Festiwalu był wykład Pana Kamila Bulińskiego z Akademii Nauk Stosowanych im. Edwarda Lipińskiego w Kielcach pt. „Kiedy świat on-line zbyt mocno ingeruje w świat off-line czyli, co internet wie o Tobie” – uświadomił on zgromadzonym, jakie zagrożenia może nieść pozbawione ostrożności korzystanie z nowych technologii. Ten temat poruszał również film pt. „Jak się nie zaplątać w sieci – FOMO” – który zajął I miejsce w konkursie organizowanym w ramach XI Świętokrzyskiego Dnia Bezpiecznego Internetu.

Prelekcja Kamila Bulińskiego

Zajęcia z chemii w ramach opisywanego wydarzenia

Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie wraz z opiekunami udali się do sal na różnorodne zajęcia, spotkania i warsztaty, które prezentowały całą gamę technicznych nowinek mających na celu usprawnienie technik przyswajania nauki i kształcenia w różnych zawodach. Wśród atrakcji znalazły się m.in. takie propozycje jak:

• ARDUINO – podstawy robotyki
  • ROUTER CISCO – konfiguracja, Cisco Packet Tracer
  • Konfiguracja serwera WWW w systemie Linux
  • PHOTON – zajęcia z robotem
  • Warsztaty z kodowania obrazów
  • Szkolenie w ramach pierwszej pomocy
  • Gry edukacyjne: „Państwa – Miasta”, „Pojedynek Antygony z Kreonem – gra planszowa w Genial.ly”
  • Prezentacja na temat najpiękniejszych miejsc na świecie
  • Quizy interaktywne ze znajomości lektur szkolnych
  • Oraz inne atrakcyjne zajęcia dostosowane do poszczególnych profili klas.

W ramach Festiwalu Nauki i Zawodu odbyły się też liczne wycieczki np. wyjazd do Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach czy wizyta w hotelu Baranowie Sandomierskim oraz w firmie Vanstar w Jędrzejowie.

„Konarski” po raz kolejny udowadnia, że nowoczesna, atrakcyjna przyszłość zaczyna się dzisiaj, zaczyna się tutaj – w szkole szanującej przeszłość i przygotowującej do przyszłości.

• Anna Sioja, Karina Trzcina

Pierwszy Festiwal Nauki i Zawodów w „Konarskim” - Fotogaleria