Uczniowie klas biologiczno-medycznych w Warszawie
16-03-2023

Uczniowie klas biologiczno-medycznych z ZS nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego wraz z opiekunami: Bożeną Smorąg, Iwoną Stankiewicz, Anną Równicką i Małgorzatą Wielińską w dniach 15-16 marca uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Wycieczka rozpoczęła się spacerem po Łazienkach Królewskich. Jest to zespół pałacowo-ogrodowy założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego - była to jego letnia rezydencja. Nazwa pochodzi od barokowego pawilonu Łaźni. Mimo mroźnego wiatru udało nam się zaobserwować budzącą się do życia przyrodę - kwitnące krokusy, przebiśniegi a także wesoło biegające wiewiórki. Długi spacer pozwolił poznać perły europejskiej architektury tj. Pałac na Wodzie, Starą Oranżerię, Pałac Myśliwiecki czy Biały Dom.

Uczestnicy wycieczki przed Białym Domem w Warszawie

Kolejną atrakcją było Centrum Nauki Kopernik gdzie poprzez zabawę i doświadczenie uczniowie próbowali zrozumieć zasady funkcjonowania świata przyrody. Przez kilka godzin uczniowie mieli okazję obserwować różnorodne zjawiska fizyczne, samodzielnie doświadczać ich przebiegu a niejednokrotnie po prostu dobrze się bawić. Popołudnie spędziliśmy w Fabryce Norblina, gdzie miała miejsce multisensoryczna wystawa "Save the planet - ocalmy planetę". W czterech odsłonach poznaliśmy dzieje naszej planety, rozwój różnorodności biologicznej oraz stopniowy negatywny i degradacyjny wpływ człowieka na jej stan. Ostatni etap uświadomił nam, że tylko konkretne działania każdego z nas są dobrym sposobem ochrony naszej Ziemi przed zagładą.

Uczestnicy wycieczki w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

W nastrój kolejnych epok wprowadzała odpowiednio dobrana muzyka i projekcje multimedialne. Pani edukator w sposób interesujący przekazywała kolejne informacje, a uczniowie chętnie uczestniczyli w prowadzonych dyskusjach. Pełni nadziei na ocalenie planety udaliśmy się do hotelu w Ząbkach. Kolejny dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy wystawą „Body Worlds". To najliczniej odwiedzana na świecie naukowa wystawa autorstwa profesora Gunthera von Hagensa opowiadająca o złożoności, ale i kruchości, ludzkiego ciała. Autor to wynalazca metody plastynacji - procesu preparowania ludzkich ciał przez zastępowanie płynów ustrojowych płynami z tworzyw sztucznych. Obserwacje narządów i układów zarówno prawidłowych, jak i zmienionych chorobowo, sprawiły, że zaczęliśmy inaczej postrzegać swoje ciało. Była to wyjątkowa lekcja anatomii i fizjologii człowieka, która na długo pozostanie w naszej pamięci. Wycieczka zakończyła się interaktywną, edukacyjno-rozrywkową atrakcją jaką było Muzeum Iluzji, gdzie poznaliśmy dokładniej działanie iluzji. Największym zainteresowaniem cieszył się tunel Vortex, odwrócony pokój, a także lustra, które w zależności od perspektywy przedstawiały w ciekawy sposób nasze sylwetki.

Zwieńczeniem wyjazdu do stolicy był wspólny spacer po Starym Mieście i czas na ostatnie zdjęcia. Następnie udaliśmy się do autokaru gdzie w miłej i rozśpiewanej atmosferze wróciliśmy do Jędrzejowa.

• Bożena Smorąg