Wizyta w Instytucie Pamięci Narodowej
29-03-2023

W dniu 29 marca 2023 uczniowie klas 3B oraz 3C wraz ze swoimi historykami spędzili szkolny dzień w historycznym nastroju, w jaki wprowadziła wizyta w Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Przypomnijmy, iż IPN ma za zadanie prowadzenie działalności związanej z upamiętnianiem historycznych wydarzeń, miejsc i postaci w dziejach walk i męczeństwa narodu polskiego w kraju i zagranicą oraz miejsc walki i męczeństwa innych narodów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od 8 listopada 1917 r. oraz zgodnie z zapisami ustawy o IPN Biuro Badań Historycznych prowadzi badania naukowe nad porozbiorową i najnowszą historią Polski, w tym historią polskiej emigracji oraz historią polskiego dziedzictwa kulturowego na Wschodzie.

Pierwsza część przebiegała w komórce edukacyjnej IPN „Przystanek Historia”, gdzie młodzież zgłębiła problematykę „Żołnierzy Wyklętych”, czyli uczestników polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego, którzy od 1944 r. walczyli przeciwko sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej. Przez zwalczający ich reżim nazywani byli „bandytami” i „faszystami”. Tematyka nie była przypadkowa, ponieważ miesiąc marzec jest symbolicznym miesiącem pamięci Żołnierzy Niezłomnych, a 1 marca ich świętem.

Młodzież Konarskiego w Delegaturze IPN w Kielcach

W drugiej części wizyty młodzież zwiedziła Archiwum IPN, gdzie czekały na nich warsztaty z archiwaliami i dokumentacją zgromadzoną przez Instytut (niektórzy nawet znaleźli podczas zajęć osoby im znane, co tylko pobudziło ciekawość historyczną). Zwiedziliśmy zasoby archiwum oraz bunkry, w których znajdował się areszt śledczy i wiele innych komórek niezbędnych do pracy służb bezpieczeństwa. Zwieńczeniem naszej wizyty były drobne symboliczne upominki dla każdego uczestnika oraz szczególne zaproszenie do wzięcia udziału w uroczystościach związanych z obchodami 83. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, których punktem kulminacyjnym ma być Kielecki Marsz Katyński współorganizowany prze IPN.

• Katarzyna Krotla-Gnatowska

Wizyta w Instytucie Pamięci Narodowej - Fotogaleria