Wycieczka do Oświęcimia klas 2THL, 2LC i 2TER
28-04-2023

W dniu 28 kwietnia uczniowie klas 2THL, 2LC oraz 2TER uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do jednego z najważniejszych miejsc w historii Polski - Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Uczestnicy wycieczki poznali historię Auschwitz, dowiedzieli się o warunkach życia więźniów, kategoriach i oznaczeniach więźniów, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach, a także o ewakuacji i wyzwoleniu z obozu. Mieli również możliwość zobaczyć na własne oczy pozostałe po więźniach rzeczy osobiste, takie jak: ubrania, buty, włosy, grzebienie, różnego rodzaju fotografie poległych tam ludzi. Ważnym miejscem, które zobaczyli była ściana straceń, gdzie wykonywane były wyroki na więźniach. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali swoich przewodników i poznawali szczątki tamtejszych budowli.

Zdjęcie baraku w KL Auschwitz

Drugi etap wycieczki stanowił obóz w Brzezince, który powstał na terenie wysiedlonej wioski. W całości został zbudowany przez więźniów obozu w Oświęcimiu. Duża część tego obozu została zniszczona przez Niemców opuszczających to miejsce zimą 1945 roku.

Miejsce Pamięci oraz muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu jest największym hitlerowskim obozem zagłady Żydów oraz innych nacji podczas II wojny światowej. Ta osobliwa pamiątka jest miejscem, którą każdy Polak powinien zwiedzić, by zrozumieć ogrom tragedii jaka rozegrała się w tym miejscu w latach 40-tych XX wieku.

Uczestnicy na pewno nie zapomną tej wycieczki z uwagi iż jest to miejsce, które na pewno zapadnie im w sercach. Są oni bardzo wdzięczni za możliwość bycia tam, chodź w niektórych momentach ciężko było patrzeć i słuchać o cierpieniu poległych tam ludzi.

Wycieczkę koordynowali: Pani Katarzyna Szydłowska, Pan Paweł Kisiel oraz Pan Norbert Kośmider.

• Julia Warzecha, Klaudia Ciosek, Roksana Błasiak

Wycieczka do Oświęcimia klas 2THL, 2LC i 2TER - Fotogaleria