Wizyta w Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie
26-05-2023

26 maja 2023 r. uczniowie klasy 3 technikum informatycznego wybrali się wraz z polonistką Izabelą Fatygą-Lato oraz wychowawcą Markiem Pułką do Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie, celem zgłębienia historii tego miejsca.

Uczestników oprowadzał Brat Alberyk, który oznajmił, iż Klasztor w Jędrzejowie jest najstarszym opactwem cysterskim na ziemiach polskich.

Uczniowie Konarskiego we wnętrzu klasztoru Custersów w Jędrzejowie

Mnisi przybyli tu ok. 1140 r. i wywarli ogromny wpływ na gospodarkę, architekturę, naukę i duchowość okolicznych mieszkańców. Z tym miejscem związał swoje losy również biskup i kronikarz polski błogosławiony Wincenty Kadłubek.

Młodzież zobaczyła najstarszy zachowany fragment romańskiej wieży, gotycką ścianę ceglaną, barokowy wystrój wnętrz, piękne freski na sklepieniach, zabytkowe organy z XVII w. oraz podziemia klasztorne. Podróż w zamierzchłe czasy dostarczyła wszystkim dozy refleksji na temat tożsamości kulturowej, narodowej i religijnej.

• Izabela Fatyga-Lato

Wizyta w Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie - Fotogaleria