Wycieczka Gorce - Pieniny
26-05-2023

Uczniowie klas o profilu hotelarskim i ekonomicznym udali się na wycieczkę turystyczno – krajoznawczą w Gorce i Pieniny.

Pierwszym punktem dla zwiedzających był spacer ścieżką edukacyjną „Brama w Gorce” biegnącą w koronach drzew. Uczniowie wspięli się na dwie wierze widokowe, z których roztacza się piękny widok na Gorce, a także przemierzyli trasę podziemną i odwiedzili pawilon edukacyjny z licznymi atrakcjami multimedialnymi.

Uczestnicy wycieczki w pawilonie edukacyjnym

Drewniany gotycki Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim był następnym punktem programu. Obiekt wpisany jest na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO i zachwyca pięknym wnętrzem z unikatową polichromią. W kościele kręcono sceny do serialu „Janosik”.

Drugi dzień wypełniła wędrówka na najwyższy szczyt Gorców - Turbacz. Siedemnastokilometrowa, krajobrazowa trasa, biegła szlakami turystycznymi z Przełęczy Knurowskiej (832 m n.p.m.) przez Kiczorę (1282 m n.p.m.), Turbacz (1310 m n.p.m.) do Osiedla Oleksówki (655 m n.p.m.) w Nowym Targu. Po tak intensywnie spędzonych dniach młodzież odpoczywała w części rekreacyjnej pensjonatu „Jurkowski ***”.

Uczestnicy wycieczki na Turbaczu

Ostatni dzień wycieczki, rozpoczął się od rejsu po Jeziorze Czorsztyńskim i spaceru po zaporze wodnej w Niedzicy. Dalej grupa przejechała widokową trasą wzdłuż Dunajca do Szczawnicy, gdzie wszyscy uczestnicy wyjechali kolejką linową na górę Palenica (722 m n.p.m.), z której rozpościera się piękna panorama. Spacer po Szczawnicy był ostatnim punktem wycieczki przeznaczonym na zakup pamiątek. Wieczorem wszyscy cali i zdrowi dotarli do Jędrzejowa.

Opiekunowie: Grzegorz Bełz, Anna Białek – Wątor, Marcin Białek, Wojciech Cichoń.

• Marcin Białek

Wycieczka Gorce - Pieniny - Fotogaleria