Praktyki zawodowe

Hotelarze z Konarskiego na praktykach
29-08-2023

W roku szkolnym 2022/2023 Hotelarze z Zespołu Szkół nr 1 im. Ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie, jak co roku uczestniczyli w praktykach zawodowych zarówno krajowych jak i zagranicznych. W miesiącach letnich począwszy od czerwca 2023 roku młodzież sukcesywnie wyjeżdżała do renomowanych hoteli i ośrodków wypoczynkowych, by doskonalić w nich swoje zdobyte już umiejętności zawodowe.

Pełnoletni uczniowie naszej szkoły od lat mogą korzystać z oferty praktyk zagranicznych, a urokliwe wybrzeża Hiszpanii, czy Włoch przyciągają swym urokiem odważną, pełną wrażeń młodzież. W tym roku w miesiącach wakacyjnych na praktykę do hoteli w Hiszpanii i we Włoszech położonych się nad malowniczym brzegiem Adriatyku, udały się nasze uczennice z klasy 4THR o profilu Technik Hotelarstwa. Realizowanie praktyk za granicą to wspaniale spędzony czas - połączenie zarówno pracy jak i wakacyjnego odpoczynku. Praca w międzynarodowym zespole to zdobywanie dobrych doświadczeń zawodowych poza granicami kraju, łamanie barier językowych, nawiązywanie nowych kontaktów dających możliwość dalszej współpracy, zawieranie nowych znajomości i przyjaźni, a także możliwość zwiedzania zabytków i kontaktów z innymi kulturami.

Młodzież Konarskiego na praktykach zagranicznych

Młodzież z kasy 3THE o profilu hotelarskim uczestniczyła w praktykach krajowych. W trakcie tych praktyk doskonaliła swoje kompetencje i umiejętności zawodowe podczas pracy w pokojach hotelowych, restauracjach, kawiarniach, kuchniach hotelowych i na recepcjach hoteli wchodzących w skład Ośrodka Wypoczynkowego AMW REVITA w Juracie na Półwyspie Helskim.

Zgodnie z Programem Praktyk wszyscy uczniowie zdobywali umiejętności praktyczne, poznając zasady funkcjonowania hoteli od przysłowiowej podszewki i podejmowania w nim gości. Dzięki życzliwości dyrektorów hoteli, zakładowych opiekunów i pracowników, młodzież w przyjaznej atmosferze mogła sprawdzić swoje wiadomości teoretyczne i wykorzystać posiadaną w tym zakresie wiedzę w rzeczywistych warunkach w bezpośrednim kontakcie z pracownikami takich obiektów i ich gośćmi. Pobyt na praktykach to nie tylko praca, ale również czas wolny, odpoczynek, relaks, okazja do zwiedzania zabytków, kontakt z lokalnymi atrakcjami i przyrodą, ale i możliwość poznawania nowych ludzi i nawiązywania z nimi relacji na wielu płaszczyznach.

Hotelarze z Konarskiego w Juracie

Praktykanci po odbytych praktykach jednoznacznie stwierdzili, że praktyki (z dala od miejsca zamieszkania) to nowe doświadczenia, doznania, które bogacą wnętrze, pomagają otworzyć się na świat, uczą stanowczości i samodzielności w podejmowaniu decyzji i przemyślanym działaniu, a zdobyte w taki sposób umiejętności zaowocują w ich dalszym życiu i pomogą w otwarciu się na otaczającą ich rzeczywistość także w aspekcie wybrania drogi zawodowej.

• Jolanta Tompolska