Narodowe Czytanie w bibliotece szkolnej
08-09-2023

8 września 2023 roku biblioteka szkolna zaprosiła panią Roksanę Małkowską-Michalak na Narodowe Czytanie 2023. Lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania jest „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. W spotkaniu uczestniczyła klasa 3 LB z panią Izabelą Fatygą-Lato.

W wydarzenie kulturalne promujące czytelnictwo i klasykę polskiej literatury, wprowadziły nas uczennice klasy 3LB. Następnie pani Roksana zapoznała nas ze swoim biogramem. Jest absolwentką naszej szkoły. Studiowała arabistykę z hebraistyką na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Rok później wyjechała do Szkocji i w Glasgow skończyła studia kryminologiczne na Uniwersytecie Glasgow Caledonian. Została policjantką, ukończyła studia magisterskie na kierunku Kryminalne Zdrowie Psychiczne w Nottingham. Pracę w swojej branży kontynuowała w Sitce (na Alasce), Warszawie i Budapeszcie. Studia doktoranckie realizuje w Anglii, gdzie w Hull prowadzi badania naukowe- wdrożeniowe nad profilowaniem Al dla Policji. Jest również dyplomowanym profilerem, lektorem języka angielskiego i zapaloną lingwinistką. Sama uczy się języków: chińskiego, mandaryńskiego, rosyjskiego i ukraińskiego.

Nasz gość Roksana Małkowska

Uczennice Konarskiego czytają Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej

W dalszej kolejności Pani Roksana odczytała fragmenty lektury, nakreśliła ciekawostki z biografii bohaterki spotkania - Elizy Orzeszkowej. W swojej prezentacji ujęła ramy historyczne i problematykę powieści oraz jej wpływ na budowanie narodowej tożsamości Polaków.

Podsumowaniem spotkania był interaktywny quiz dla uczniów. Finaliści otrzymali nagrody tematyczne od lektorki. Dodatkowo Pani Roksana zaproponowała zwycięzcom sesję online przygotowującą do bezstresowego i merytorycznego zdawania matury z języka angielskiego.

Akcja Narodowego Czytania była doskonałą okazją do promowania czytelnictwa.

• Aldona Nawrot, Monika Kowalska

Narodowe Czytanie w bibliotece szkolnej - Fotogaleria