22-09-2023

„DOKŁADAJCIE WSZELKICH STARAŃ, KSZTAŁCĄC SERCE - CNOTAMI, UMYSŁ-NAUKAMI, CIAŁO - ĆWICZENIAMI”

Słowa te stają się mottem młodzieży, która wstępuje w progi Zespołu Szkół nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego. Zanim jednak w pełni dołączy ona do szkolnej społeczności, zobowiązana jest złożyć uroczyste ślubowanie, obiecując między innymi „sens życia i własne szczęście łączyć z dobrem Narodu i Ojczyzny”.

Ten ważny moment nastąpił w tym roku 22 września, gdy to obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, którą koncelebrowali: ksiądz proboszcz parafii Matki Bożej Łaskawej, Franciszek Piwowarczyk oraz, pracujący w naszej szkole, ksiądz Tomasz Kubicki. Ks. dziekan Leszek Sztandera w wygłoszonej homilii przybliżył postać księdza Stanisława Konarskiego, podkreślając, że był to Wielki Polak, który odegrał ogromną rolę w wychowaniu młodego pokolenia.

Po zakończonej mszy głos zabrała pani dyrektor Małgorzata Wojtasik, witając przybyłych gości, wśród których byli: pan Paweł Faryna, starosta jędrzejowski, pani Maria Barańska, wicestarosta, pani Renata Kawiorska, członek Zarządu Powiatu Jędrzejowskiego, pani Renata Kwas, naczelnik Wydziału Edukacji Powiatu Jędrzejowskiego, asp. Marcin Parzniewski z Komendy Powiatowej Policji, dyrektorzy szkół: Agnieszka Zaczkowska, Wojciech Zwierzchowski, Janusz Adamczyk, oraz pani Barbara Czarnecka, emerytowany pracownik szkoły, a także pozostałych uczestników uroczystości.

Kolejnym elementem tej podniosłej uroczystości było ślubowanie uczniów klas pierwszych, którzy z dłońmi skierowanymi w stronę Sztandaru Szkoły przyrzekali wzorowo wypełniać swe obowiązki i tym samym służyć narodowi i ojczyźnie. Następnie wybrzmiały dźwięki uroczystej pieśni „Gaude Mater Polonia”.

Ślubowanie uczniów klas pierwszych

Tradycją już podczas obchodów Dnia Patrona jest uhonorowanie pamiątkowym medalem okolicznościowym osób, które swoją działalnością wspierają szkołę w wychowaniu młodzieży. Uchwałą Rady Pedagogicznej z dnia 14 września 2023 roku medale pamiątkowe otrzymali: pani Renata Kwas, naczelnik Wydziału Edukacji Powiatu Jędrzejowskiego, pan Tomasz Kociełek, przedsiębiorca PPHU Puma Jędrzejów (nagrodę odebrała pani Dorota Mularczyk) oraz pani Barbara Czarnecka, emerytowany pracownik szkoły.

Uhonorowani medalem pamiątkowym

Ważne słowa, dotyczące edukacji i wychowania młodego pokolenia Polaków, skierował do zebranych pan Paweł Faryna, Starosta Jędrzejowski. Na zakończenie uroczystości budynek kościoła wypełniły słowa hymnu naszej szkoły, które z dumą zaśpiewali nowi uczniowie „Konarskiego”.

Jak każdego roku pani dyrektor Małgorzata Wojtasik wraz z delegacją młodzieży złożyła wiązankę kwiatów pod tablicą epitafijną Patrona Szkoły, by w ten sposób oddać hołd księdzu Stanisławowi Konarskiemu.

Ksiądz Stanisław Konarski zwracał uwagę nie tylko na konieczność kształtowania umysłu młodego człowieka i jego duchowości, ale równie ważny był dla niego rozwój fizyczny. Zgodnie z tą koncepcją po zakończeniu oficjalnych uroczystości w kościele, wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami udali się na Rajd Szlakiem Konarskiego, którego finał miał miejsce w Żarczycach Dużych.

Uczestnicy rajdu na trasie

Tam, na placu szkolnym, uczestnicy rajdu rozpoczęli zabawę integracyjną połączoną z poczęstunkiem. Nowi uczniowie naszej szkoły mogli się wykazać znajomością biografii patrona, ks. Stanisława Konarskiego, uczestnicząc w konkursie wiedzy o nim, a także popisać się sprawnością fizyczną, biorąc udział w przygotowanych zawodach sportowych.

Gdy dodamy do tego fantastyczną pogodę i jeszcze lepsze humory uczestników, możemy powiedzieć, że tegoroczne obchody Dnia Patrona były bardzo udane.

• Karina Trzcina