"Hotelarze przyszłości" na kursie barmańskim i kursie kelnerskim
11-06-2013

W czerwcu uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie w ramach projektu "Hotelarze przyszłości" wzięli udział w kursie barmańskim i kursie kelnerskim. Szkolenie zostało przeprowadzone przez firmę Visitor, a trenerem prowadzącym zajęcia był pan Marcin Białek.

W ramach kursu kelnerskiego prowadzący zapoznał uczestników z przepisami prawnymi w obiektach żywienia zbiorowego: przepisami sanitarnymi, bezpieczeństwa, higieny i prawa pracy. Pan Marcin Białek przybliżył uczniom prezencję kelnera: jego cechy osobowe, wyposażenie zawodowe oraz wystrój i wyposażenie zakładu gastronomicznego: aranżację wnętrza, bieliznę i zastawę stołową. Uczestnicy kursu zdobyli ponadto wiedzę na temat przygotowania sal konsumenckich do obsługi gości tj: technik nakrywania stołów, dekoracji stołów, dekoracyjnego składania serwetek oraz przenoszenie tac i zastawy stołowej czy zbierania zastawy stołowej po konsumpcji. Informacje o obsłudze gości dotyczące przebiegu i zasad obsługi, rodzajów serwisów, podawania potraw, podawania napojów bezalkoholowych i alkoholowych, organizacji obsługi gości w pokoju hotelowym przydadzą się uczniom Konarskiego w pracy kelnera.

W ramach kursu barmańskiego uczestnicy poznali tajniki wiedzy niezbędnej w pracy barmana zapoznając się m.in. z sylwetką barmana, jego predyspozycjami, cechami osobowymi oraz charakterystyką zawodu. Uczniowie mieli możliwość poznania akcesoriów barmańskich takich jak: przybory do mieszania napojów, odmierzania ingrediencji, dekoracji, poznali składniki napojów mieszanych oraz schemat wzajemnego kojarzenia się składników. Pan Marcin Białek omówił ponadto miary barowe oraz przedstawił wybrane receptury napojów mieszanych. Uczestnicy kursu zostali także zapoznani z techniką pracy barmana oraz wzięli udział w ćwiczeniach konwersatoryjnych z obsługi gościa w języku angielskim.

Kursy zakończyły się egzaminami, po zdaniu których kursanci otrzymali certyfikaty potwierdzające nabycie niezbędnej w pracy kelnera i barmana wiedzy oraz umiejętności.

• Elżbieta Cichoń