Światowy Dzień Oszczędzania
31-10-2023

31 października społeczność międzynarodowa obchodziła Światowy Dzień Oszczędzania, doceniając w ten sposób wartość i znaczenie oszczędzania w rozwoju jednostek, rodzin i społeczeństw. W 1929 roku na konferencji w Mediolanie przedstawiciele największych europejskich banków wyrazili wspólne stanowisko, że w celu zapewnienia stabilnego i długotrwałego rozwoju społeczeństw, należy promować ideę oszczędzania. Co roku 31 października postanowili organizować w swoich krajach działania edukacyjne kierowane do dzieci, młodzieży i osób dorosłych – uznając ten dzień za Światowy Dzień Oszczędzania. Tak narodziła się jedna z najstarszych inicjatyw edukacji finansowej na świecie.

Uczniowie podczas lekcji o oszczędzaniu

Już prawie od 80 lat w różnych krajach banki centralne, banki komercyjne czy instytucje rynku finansowego organizują, we współpracy ze szkołami i organizacjami pozarządowymi, inicjatywy promujące oszczędzanie i sposoby zarządzania własnymi zasobami finansowymi. W tym roku nasza szkoła również przyłączyła się do programu edukacji związanej z oszczędzaniem.

Lekcje w klasach 3 LC i 2 LC na temat aktualnych i tradycyjnych sposobów oszczędzania przeprowadzono przy współpracy pani Lucyny Segiety-Grot, pracownika Banku Millennium oddział w Jędrzejowie. Przygotowano również gazetkę promującą różne formy oszczędzania.

Kilka przysłów o oszczędzaniu:

• Grosz do grosza, a będzie kokosza.
  • Co tanie to drogie.
  • Pieniądz robi pieniądz.
  • Spłacaj kredyt taniej, a nie drożej.
  • Do grosza grosz, a będzie trzos.
  • Czas to pieniądz.
  • Człowiek najpierw pragnie być pięknym, potem bogatym a na końcu tylko zdrowym.
  • Bądź oszczędnym, abyś mógł być szczodrym.
  • Kiedy pieniądze mówią, prawda milczy.
  • Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka.

• Anna Białek-Wątor, Paulina Haja

Światowy Dzień Oszczędzania - Fotogaleria