Powiatowa Kampania przeciw Handlowi Ludźmi
01-12-2023

Uczniowie klas 1TH i 2THE w dniu 1 grudnia uczestniczyli w konferencji w ramach Powiatowej Kampanii przeciw Handlowi Ludźmi. Wydarzenie miało miejsce w Jędrzejowskim Centrum Kultury, organizatorami było Starostwo Powiatowe, Komenda Powiatowej Policji, Urząd Pracy i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jędrzejowie.

Prelegenci z ww. instytucji, podczas wystąpień wprowadzili uczniów w tematykę handlu ludźmi, który jest uznawaną formą współczesnego niewolnictwa. To przestępstwo polega na odebraniu wolności tym, którzy padają jego ofiarą i wykorzystaniu ich w celu osiągnięcia korzyści. Na całym świecie ofiary handlu ludźmi, zarówno kobiety jak i mężczyźni, zmuszane są do wyczerpującej pracy, do uprawiania prostytucji, żebrania oraz innych aktywności, które przynoszą dochody sprawcom. W trakcie tego procederu ludzie traktowani są jak towar, przekazywani z rąk do rąk, zastraszani dręczeni fizycznie i psychicznie, również tracą życie.

Prelegenci z Komendy Powiatowej Policji

W związku z tym, że wiele osób korzysta z formy pracy za granicą a także przemieszcza się turystycznie, tak bardzo zasadne staje się edukowanie młodych ludzi, aby wiedzieli jak ustrzec się przed tym procederem.

Prelegenci z Powiatowego Urzędu Pracy podali niezbędne informacje jak postępować w przypadku poszukiwania pracy, tzn. z jakich agencji pośrednictwa korzystać, jak dbać o własne dane osobowe, uważać na osoby obce chętnie angażujące się do pomocy w szukaniu pracy, a nawet w przypadku wyjazdów turystycznych jak dbać o własne bezpieczeństwo.

W drugiej części spotkania uczniowie oglądali film „Uprowadzona”, który był najbardziej przekonującym obrazem, że takie rzeczy dzieją się i warto mieć większą wiedzę na temat handlu ludźmi.

Powiatowa Kampania przeciw Handlowi Ludźmi - Fotogaleria